دانشگاه آزاد اسلامی در جایگاه نخست ملی و ۳۷۲ جهانی در رتبه‌بندی CWUR

چاپ ایمیل

دانشگاه آزاد اسلامی در آخرین ارزیابی از دانشگاه‌های جهان در جایگاه نخست ملی و ۳۷۲ جهانی در نظام رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی خراسان رضوی و به نقل از خبرگزاری آنا، «نظام رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان (CWUR)» سالانه دانشگاه‌های جهان را با استفاده از ۶ شاخص ارزیابی و ۲ هزار دانشگاه برتر را معرفی می‌کند. اطلاعات مورد نیاز این نظام رتبه‌بندی از طریق وب‌سایت جایزه نوبل و دیگر جوایز علمی در حوزه‌های مختلف موضوعی، پایگاه پروانه‌های ثبت اختراع وایپو، پایگاه استنادی وب علوم، پایگاه شاخص‌های اساسی و پایگاه گزارش نشریات مؤسسه تامسون رویترز گردآوری می‌شود.

بر اساس این گزارش، شاخص‌های مورد استفاده در این نظام شامل کیفیت آموزش بر اساس تعداد فارغ‌التحصیلان دانشگاه که موفق به کسب جوایز علمی بین‌المللی شده‌اند (۲۵ درصد امتیاز)؛ اشتغال فارغ‌التحصیلان، تعداد فارغ‌التحصیلان دانشگاه که در شرکت‌های معتبر مشغول به کار هستند (۲۵ درصد امتیاز)، کیفیت اعضای هیئت‌علمی، تعداد اعضای هیئت‌علمی دانشگاه که موفق به کسب جوایز علمی بین‌المللی شده‌اند (۲۵ درصد امتیاز)؛ تولیدات علمی، تعداد مقالات پژوهشی دانشگاه که در مجلات معتبر منتشر شده است (۵ درصد امتیاز) هستند.

همچنین، شاخص تأثیرگذاری، تعداد مقالات پژوهشی دانشگاه که در مجلات با کیفیت منتشر شده است (۵ درصد امتیاز)، استناد، تعداد مقالات دانشگاه که در بین مقالات پر استناد قرار دارند (۵ درصد امتیاز)، تأثیر گسترده: شاخص هیرش (اچ ایندکس) دانشگاه (۵ درصد امتیاز) و شاخص پروانه‌های ثبت اختراع، تعداد پروانه ثبت اختراع جهانی دانشگاه (۵ درصد امتیاز) نیز از دیگر شاخص‌های این موسسه برای رتبه‌بندی محسوب می‌شوند.

گفتنی است، دانشگاه آزاد اسلامی، بر اساس تازه‌ترین رده‌بندی این موسسه در سال ۲۰۲۲-۲۰۲۱، رتبه اول ایران و رتبه ۳۷۲ جهان را کسب کرده است. آخرین رتبه‌بندی دانشگاه آزاد اسلامی در این فهرست در لینک https://cwur.org/2021-22/Islamic-Azad-University.php  قابل مشاهده است.