• صفحه اصلى
  • اخبار دانشگاه
  • طراحی و تولید محفظه ایزوله حمل بیمار به منظور ایزوله کردن بیماران عفونی دارای اپیدمی همچون کرونا

طراحی و تولید محفظه ایزوله حمل بیمار به منظور ایزوله کردن بیماران عفونی دارای اپیدمی همچون کرونا

چاپ ایمیل

توسط گروه مهندسی پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد طراحی و ساخته شد

محفظه ایزوله حمل بیمار به منظور ایزوله کردن بیماران عفونی دارای اپیدمی همچون کرونا

محفظه ایزوله قابل حمل بیمار که به منظور ایزوله کردن بیماران عفونی دارای اپیدمی ( همچون کرونا) ، افراد در معرض حملات شیمیایی و سایر حملات بیولوژیک در جنگ مورد استفاده قرار می گیرد، توسط یک تیم تحقیقاتی گروه مهندسی پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد طراحی و ساخته شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد، تیم تحقیقاتی گروه مهندسی پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد که اعضای آن متشکل از آقایان دکتر تهامی به عنوان مجری طرح، دکتر محمد مهدی خلیل زاده ، مشاور فنی طرح؛ مهندس مهدی شجیعی،طراح بخش الکترونیک محفظه؛ مهندس قوامی، طراحی صنعتی؛ مهندس رئفتی، طراح مکانیک و مهندس آریانپور به عنوان مشاور هستند، موفق به طراحی و ساخت محفظه ایزوله قابل حمل بیمار به منظور ایزوله کردن بیماران عفونی دارای اپیدمی همچون کرونا شدند.

این وسیله می تواند با ایزوله کردن کامل بیمار، از پخش و پراکندگی عامل ویروسی، میکروبی و شیمیایی در حین انتقال بیمار به آمبولانس و همچنین جابجایی بیمار در بخشهای مختلف بیمارستان به میزان قابل توجهی جلوگیری کرده و از این طریق از آلوده شدن پرسنل زحمتکش کادر درمان، پزشکان و پرستاران به بیماری جلوگیری نماید.

دکتر تهامی مجری طرح درباره این وسیله توضیحاتی داد و گفت: این محفظه با توجه به اعلام نیاز فوری و بنا به شرایط اضطراری کشور در رابطه با بحث کرونا طی 15 روز تلاش شبانه روزی تیم تحقیقاتی دانشگاه طراحی و ساخته شد.

وی ادامه داد: تمامی امکانات استفاده شده در آن بر اساس استانداردهای به کار رفته در نمونه های مشابه چینی و آمریکایی و با توجه به محدودیتهای زیاد موجود در حوزه قطعات الکتریکی و مکانیکی در ایران، طراحی و ساخته شده است و به لحاظ قیمت در حدود یک دهم نمونه های خارجی و نصف نمونه مشابه داخلی ( با امکانات کمتر) آن می باشد.

مدیر گروه مهندسی پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد خاطر نشان کرد: این دستگاه مورد تایید معاونت علوم پزشکی دانشگاه آزاد مشهد و مدیر گروه عفونی دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز قرار گرفته است و در صورت حمایت و تامین اعتبار لازم از سوی دانشگاه علوم پزشکی، ستاد مبارزه با کرونا و دانشگاه آزاد اسلامی و همچنین وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح می تواند به تعداد لازم و به سرعت تولید و در دسترس بیمارستان ها و مراکز درمانی قرار گیرد.

دکتر تهامی افزود: گروه مهندسی پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد به عنوان قطب مهندسی پزشکی شرق کشور دارای ظرفیتها و توانمندیهای بسیار قوی علمی، فنی و تحقیقاتی است و می تواند بازوی توانمند وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در حوزه طراحی و تولید تجهیزات پزشکی کشور باشد.

گفتنی است: پیش از این نیز دانشگاه آزاد اسلامی مشهد در راستای حل موضوع اجتماعی بیماری کرونا و کاهش دغدغه افراد جامعه و کادر درمان؛ دستگاه تصویربرداری حرارتی مادون قرمز جهت غربالگری حرارتی و شناسایی افراد مبتلا به تب را در محل فرودگاه بین المللی مشهد مستقر کرده است و ماسك پارچه ای آنتی باكتريال که توسط گروه طراحي لباس طراحی شده است را تولید می کند.