آيت اله دكتر بهشتي، طبي كه امروز در دنيا رايج است طب اسلامي نيست

چاپ

آیت الله دکتر احمد بهشتی در نشست تخصصی تعامل علوم اسلامی و علوم انسانی دانشگاه آزاد اسلامي مشهد

طبي كه امروز در دنيا رايج است طب اسلامي نيست

آیت الله دکتر احمد بهشتی گفت: طبي كه نفس و تهذيب آن را كنار گذاشته و فقط به جسم مي پردازد، طب اسلامي نيست.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامي مشهد،  نشست تخصصی تعامل علوم اسلامی و علوم انسانی با حضور آیت اله دکتر احمد بهشتی استاد دانشگاه تهران و عضو مجلس خبرگان رهبری و اساتيد دانشگاه آزاد اسلامي مشهد در سالن اجتماعات سازمان مركزي اين دانشگاه برگزار شد.

آیت اله دکتر احمد بهشتی، در اين نشست با تعريف علم و تقسيم بندي آن اظهار داشت: علم به نظري و عملي تقسيم مي شود و ازمنظر ديگر علم حضوري يا حصولي است.
وي با بيان اينكه شهود باطني و خودنگري و خودبيني يك علم است كه هر چه انسان نفس خود را تهذيب كند دايره علم حضوري و شهودي توسعه مي يابد؛ افزود: انبياء و ائمه معصومين از اين علم استفاده مي كردند و كسان ديگري نيز به اين درجه علم نائل آمده اند.

رئیس کرسی علوم عقلی شورای عالی انقلاب فرهنگی با انتقاد از طب اسلامي كه امروز در دنيا رايج است، اظهارداشت: علم بايد با ايمان همراه باشد ولي طب امروز نفس و تهذيب آن را كنار گذاشته و فقط به جسم مي پردازد.
آیت اله دکتر احمد بهشتی ، با تاكيد بر اينكه طبي كه اسلام قبول دارد تنها به بدن توجه ندارد، بيان كرد: نفس مدبر بدن است و تلاش مي كند اگر خللي در بدن پيدا شود خودش او را تعمير و درست كند.

عضو خبرگان رهبري افزود: بدن امورات خود را با تدبيرنفس، دعا ، صدقه و در نهايت با دارو و دوا بر طرف مي كند.

آیت اله دکتر احمد بهشتی گفت: متاسفانه اكنون طب حيواني در دنيا رايج است كه مي خواهند مثل موش آزمايشگاهي روي انسان پياده كنند.

وي همچنين از علم اقتصاد، روانشناسي و جامعه شناسي امروز انتقاد كرد و گفت: قواعد اوليه اين علوم درست بوده اما در مراحل بعد علم اصل كه مدبر بودن نفس است را كنار گذاشته و به آن بي توجه است بنابراين اين علوم اسلامي نيست.
وي افزود: علم، فلسفه و عقل باید تابع دین باشد در غیر این صورت مشکلاتي را بوجود مي آورد.

وي در پايان به سئوالات مطرح شده از سوي اساتيد در اين زمينه پاسخ گفت.