• صفحه اصلى
  • اخبار دانشگاه
  • رئیس اداره ارتباط با صنعت دانشگاه آزاد اسلامی مشهد عنوان كرد: جایگاه پژوهش منهای نگاه حل‌المسائلی متزلزل است/ ارتباط صنعت و دانشگاه راه میانبر فرار از چالش‌های آینده

رئیس اداره ارتباط با صنعت دانشگاه آزاد اسلامی مشهد عنوان كرد: جایگاه پژوهش منهای نگاه حل‌المسائلی متزلزل است/ ارتباط صنعت و دانشگاه راه میانبر فرار از چالش‌های آینده

چاپ ایمیل

رئیس اداره ارتباط با صنعت و جامعه دانشگاه آزاد اسلامی مشهد تأکید کرد: پژوهش ارزشمند باید به صنعت نگاه «مسئله‌محوری و حل‌المسائلی» داشته باشد و پژوهش صرف در این بخش رو به قهقرا می‌رود و جایگاه چندانی ندارد.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي خراسان رضوي، احسان ارمز رئیس اداره ارتباط با صنعت و جامعه دانشگاه آزاد اسلامی مشهد در گفتگو با خبرگزاري آنا، فعالیت‌های این اداره در همکاری با بخش صنعت را تشريح كرد.

آنا: ابتدا درباره اهداف اداره ارتباط با صنعت دانشگاه آزاد اسلامی توضیح دهید.

ارمز: دانشگاه آزاد اسلامی به‌منظور ارتباط با صنعت گام‌های مهمی برداشته و از توانایی‌ها و ظرفیت دانشگاه برای رفع نیازهای پژوهشی صنعت و جامعه و ارائه خدمات مشاوره‌ای به دستگاه‌های اجرایی و صنایع کشور بهره لازم را می‌برد.

ایجاد زمینه‌های لازم برای تولید و رشد علم و فناوری مورد نیاز کشور با انجام پژوهش‌های تقاضامحور، مشتری‌گرا و اثربخش در جامعه و صنعت با در نظرگیری اهداف ملی و ارتقای کمّی و کیفی ارتباط دانشگاه با مراکز اقتصادی و صنایع در سطوح استانی، ملی و بین‌الملل از دیگر اهدافی است که مدنظر ادراه ارتباط با صنعت دانشگاه قرار دارد.

آنا: اداره ارتباط با صنعت دانشگاه آزاد اسلامی مشهد در راستای اهداف تعیین‌شده چه فعالیتی داشته است؟

ارمز: دانشگاه آزاد اسلامی برای اشتغال دانشجویان و جوانان، دانش و فناوری روز را برای رفع نياز بخش‌های مختلف صنعت در اختیار آنها قرار می‌دهد و در این راستا پروژه‌های صنعتی، تحقیقاتی و خدماتی برون‌دانشگاهی با نهادها و ارگان‌ها را جذب و این همکاری منجر به عقد قرارداد نیز شده است.

از سوی دیگر برنامه‌ریزی در راستای آشناکردن صنایع و دستگاه‌های اجرایی منطقه با توانایی‌های دانشگاه از طریق مراجع تصمیم‌گیری منطقه، گفت‌وگو با صاحبان صنایع و مدیران دستگاه‌های اجرایی یا از طریق برگزاری همایش‌ها اقدامات مدنظر اداره ارتباط با صنعت دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد بوده است.

از اخذ فرصت‌های مطالعاتی واحدهای صنعتی تا کارگروه‌های مشترک با سازمان‌ها

برگزاری جلسات با کمیته‌های کارشناسی دانشکده‌ها به‌منظور تبادل‌نظر در زمینه‌های مختلف همکاری‌های تحقیقاتی و آموزشی، دریافت پروژه‌های پیشنهادی صنایع و دستگاه‌های اجرایی و ارائه آن به دانشکده‌ها و مراکز تحقیقاتی مرتبط با موضوع در دانشگاه، برگزاری و تشكيل سمينارها و جلسات مختلف با صنایع، کارخانه‌ها، سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی برای ايجاد ارتباطی مناسب با هدف شناسایی دقیق نیازهای موجود از دیگر فعالیت‌های اداره ارتباط با صنعت واحد مشهد بوده است.

آنا: با نهادها و ارگان‌های مختلف نیز تعامل و همکاری دارید؟

ارمز: بله. در این زمینه کارگروه‌های مشترک با سازمان‌ها، نهادها و صنایع برای تدوین تفاهم‌نامه‌های همکاری تشکیل شده و حتی بازدیدهای علمی مخصوص استادان، كارشناسان و دانشجویان از مراكز تحقیقاتی، صنعتی و فنی كشور با هدف گسترش زمینه همکاری‌های دوطرفه صورت می‌گیرد.

برنامه‌ریزی‌های لازم نیز برای اخذ فرصت‌های مطالعاتی از واحدهای صنعتی و تولیدی ویژه اعضای هیئت‌ علمی دانشگاه آزاد اسلامی صورت گرفته و کارگروه‌های مشترک با سازمان‌ها، نهادها و صنایع برای تدوین تفاهم‌نامه‌های همکاری بین دانشگاه و صنعت ایجاد شده است.

آنا: برنامه‌های دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد در حوزه ارتباط با صنایع چگونه و با چه اهدافی ترسیم می‌شوند؟

ارمز: برنامه‌ها براساس اهداف تدوین‌ شده (مورد اشاره در سؤال ۱) تنظیم و پیگیری می‌شوند. بااین‌حال اصلی‌ترین هدف فعلی نگاه مسئله‌محور است و ارتباط با مجموعه‌ها و سازمان‌ها هم در همین راستا صورت می‌پذیرد.

آنا: اولویت‌ طرح‌های ارتباط با صنعت و انعقاد قراردادهای برون‌دانشگاهی چیست؟

ارمز: اکنون اولویت اصلی در انعقاد قراردادهای برون دانشگاهی، کاربردی بودن آن‌ها با تأکید بر رفع مشکلات صنعت در زمینه تولید است و در این زمینه جلسات متعدی با صنایع مختلف برگزار شده و در مواردی به مرحله عقد قرارداد رسیده‌ایم.

آنا: نگرش فعالان بخش صنعت به ارتباط با دانشگاه به‌خصوص دانشگاه آزاد اسلامی چگونه است؟

ارمز: در استان خراسان رضوی نگرش بسیار مثبتی به توانمندی‌های دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد و شاهد درخواست صنایع برای انعقاد تفاهم‌نامه یا قرارداد با هدف رفع مشکلات موجود در صنایع هستیم.

طرح پویش «اشتغال توأم با تحصیل» به کجا رسید؟

قطعاً این مهم حاصل تلاش‌های مدیران دانشگاه از گذشته تا امروز از یک‌سو و توانمندی‌های بالای اعضای هیئت‌علمی از سوی دیگر است که توانسته‌اند در کنار مسائل علمی در بخش کاربردی و صنعت نیز حضور پررنگی داشته و توانمندی‌های خود را به اثبات برسانند.

آنا: «نگاه مسئله‌محوری و حل‌المسائلی» در ارتباط با صنایع و بخش‌های فعال جامعه چه جایگاهی دارد؟

ارمز: پژوهش ارزشمند آن است که به صنعت «نگاه مسئله‌محوری و حل‌المسائلی» داشته باشد و پژوهش صرف در این بخش جایگاه چندانی ندارد.

در این راستا با تأکید «دکتر سعید خیاط‌مقدم» معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد مقرر شده در انعقاد تفاهم‌نامه‌ها یا قراردادها نگاه مسئله‌محوری و حل‌المسائلی به‌طور ویژه مدنظر قرار گیرد و حداکثر توان مجموعه در زمینه تعریف پژوهش‌های مسئله‌محور و حل مسئله به کار گرفته شود.

آنا: آیا دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد در ارتباط با صنعت و جامعه موفق عمل کرده است؟

ارمز: این دانشگاه در زمینه ارتباط با صنعت اقدامات مؤثر و مفیدی انجام داده است. اکنون دانشگاه آزاد اسلامی مشهد تعاملات مناسب و طرح‌های متعددی با سازمان‌هایی مانند شرکت توزیع برق مشهد، شرکت برق استان خراسان‌رضوی، شرکت آب و فاضلاب مشهد، شهرداری مشهد و ... دارد.

آنا: ارزیابی شما از طرح پویش «اشتغال توأم با تحصیل» چیست و چقدر در هموارکردن راه ارتباط با صنعت راهگشاست؟

ارمز: طرح پویش «اشتغال توأم با تحصیل» می‌تواند در زمینه اشتغال دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی مؤثر باشد؛ اما تاکنون هیچ‌کدام از صنایع استان خراسان‌رضوی متقاضی این طرح نبوده‌اند، نمی‌توانم ارزیابی دقیق‌تری ارائه دهم.

آنا: دستاوردهای اداره ارتباط با صنعت و جامعه دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد چه بوده و برنامه‌های پیش رو چیست؟

ارمز: توسعه همکاری‌ها و افزایش تعداد قراردادها در سال‌های اخیر در کنار امضای قراردادهای مسئله‌محور دستاوردهای اصلی این اداره بوده‌اند.

اصلی‌ترین برنامه نیز ادامه پرتوان‌تر مسیر فعلی و تلاش برای تبدیل‌ به مرکزی است که صنایع استان خراسان‌رضوی به‌صورت مستقیم برای رفع مشکلات خود به آن مراجعه کنند.