معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی: اهداف اثرگذار باید اولویت فعالیت‌های فرهنگی باشد/ باید اهداف فرهنگی را از طریق اساتید، تشکل‌ها و خانواده تقویت کنیم

چاپ

دومین نشست معاونان فرهنگی و دانشجویی واحدهای مراکز استان و واحدهای مستقل دانشگاه آزاد اسلامی به ریاست دکتر جهان‌بین برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی خراسان رضوي، دومین نشست معاونان فرهنگی و دانشجویی واحدهای مراکز استان و واحدهای مستقل دانشگاه آزاد اسلامی صبح امروز به ریاست دکتر فرزاد جهان‌بین معاون فرهنگی و دانشجویی و با حضور دکتر محمدمهدی فداکار معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد.

دکتر جهان‌بین در ابتدای این نشست با تسلیت ایام فاطمیه و بزرگداشت شآن و منزلت حضرت فاطمه زهرا(س)، به تبیین مؤلفه‌های کلیدی و مدل کاری معاونت فرهنگی و دانشجویی پرداخت و گفت: مدل این معاونت، «مدیریت فرهنگی با تحقق، تثبیت و ارتقای مولفه‌های کلیدی از طریق اهداف اثرگذار به صورت برنامه‌ریزی یکپارچه توزیع شده» است و در این مدل ۵ قطب اثرگذار از جمله تشکل‌ها، بسیج، کانون‌ها، اساتید و خانواده تعیین شده است.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: معاونان فرهنگی و ‌دانشجویی واحدهای دانشگاهی باید اولویت‌های خود را براساس اهداف اثرگذار انتخاب کنند. به عنوان نمونه؛ برای رفع سه معضل اجتماعی اعتیاد، بیکاری و طلاق، ایجاد اشتغال اولویت است، چرا که اشتغال منجر به رفع بیکاری شده و جوانی که مشغول کار باشد، کمتر به سمت اعتیاد سوق پیدا کرده و بخش اعظمی از طلاق‌هایی که به دلیل مسائل اقتصادی و اجتماعی صورت می‌گیرد، رفع خواهد شد. بنابراین با این الگو، اهداف اثرگذار باید اولویت فعالیت‌های فرهنگی باشد.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه هدف نهایی انقلاب اسلامی، تحقق تمدن نوین اسلامی است، خاطرنشان کرد: مراحل تحقق تمدن نوین اسلامی را می‌توان در ۵ مرحله انقلاب اسلامی، نظام اسلامی، دولت اسلامی، جامعه اسلامی و در نهایت تمدن اسلامی خلاصه کرد. به این ترتیب، انقلاب اسلامی منجر به خلع ید از نظام طاغوت و بسط ید برای ولی الهی شده و نظام اسلامی نیز هندسه کلی دولت اسلامی را مشخص می‌کند. دولت اسلامی هم با ایجاد ساختارها، نرم‌افزارها و کارگزارهای اسلامی، شرایط ایجاد جامعه اسلامی را مهیا می‌کند تا در نهایت با تکثیر الگوی اسلامی از طریق جامعه اسلامی، تمدن نوین اسلامی محقق شود.

دکتر جهان‌بین ادامه داد: وظیفه مدیران فرهنگی، توجه ویژه به موضوعات اعتقادی قائل به آموختگی دین و سیاست، توجه به عقلانیت، افزایش اعتماد به نفس جوانان، ایجاد بینش تمدنی، نگاه بلند و آرمانی و چارچوب‌بندی است و باید این اهداف را در قالب، محتوا و قطب از طریق اساتید، تشکل‌ها و خانواده تقویت کنیم.

در ادامه این نشست، دکتر سیدکاظم یکانی مدیرکل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی، ضمن جمع بندی کارگروه اداره کل فرهنگی و اجتماعی، گزارشی از روند برگزاری جشنواره نشریات دانشجویی، برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی و دیگر موضوعات مربوط به این اداره کل را ارائه کرد.

دکتر علیرضا صامت مدیرکل امور دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی نیز گزارشی از موارد پیشنهادی برای اصلاح شیوه‌نامه شورای انضباطی دانشگاه آزاد اسلامی ارائه کرد و مقرر شد؛ موضوعات پیشنهادی جمع‌بندی و تصمیم‌گیری نهایی در خصوص آن انجام شود.

اطلاعات ۱۳۹ تشکل دانشجویی در سامانه بارگذاری شده است

مهندس روزبهانی مدیرکل تشکل‌های اسلامی سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی هم در ادامه برنامه‌های نوبت صبح این نشست، گزارشی از وضعیت تشکل‌های فعال و غیرفعال دانشجویی و اساتید ارائه کرد و گفت: سامانه جمع‌آوری و دستیابی به اطلاعات تشکل‌های سیاسی و اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی راه‌اندازی شده و تاکنون اطلاعات ۱۳۹ تشکل دانشجویی و ۶۱ تشکل استادی در سامانه بارگذاری شده و انتظار داریم استان‌ها هرچه سریع‌تر نسبت به تکمیل اطلاعات این تشکل‌ها اقدام کنند.

همچنین در آخرین برنامه نوبت صبح دومین نشست معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر فداکار معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه به تبادل نظر و پرسش و پاسخ با معاونان فرهنگی و دانشجویی واحدهای مراکز استان و واحدهای مستقل دانشگاه آزاد اسلامی پرداخت.