1

7

4

8

9

10

22 

 

نخبگی ایران بالاتر از میانگین نخبگی جهان است

رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی  دردانشگاه آزاد اسلامی مشهد
نخبگی ایران بالاتر از میانگین نخبگی جهان است / خروج ازوابستگی به درآمدهای نفتی با اراده ملی و مدیریت و روحیه جهادی
رییس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: برای خروج از وابستگی  بهدرآمدهای نفتی نیازمند عزم ملی و روحیه و مدیریت جهادی هستیم .
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد : حجت الاسلام والمسلمین  غلامرضا مصباحی مقدم  نماینده مردم تهران درمجلس شورای اسلامی در نشست جامعه اسلامی اساتید دانشگاه آزاد اسلامی مشهد با بیان اینکه نظریه پردازان غربی معتقدبه سه دوره  جهل و خرافات و دین و علم بشر هستند  گفت : معتقدند بشر دو دوره را پشت سر گذاشته و اکنون که دوران علم است بایستی دین  از دور خارج شود .
وی بااشاره به اینکه شهید مطهری با شناخت عمیق از اسلام کتابی را نوشت که درمقابل این نظریه جامعه شناسی ، اثبات کرد که نه تنها دوران دین  پایان نیافته  است بلکه حقیقت دین حقیقت نابی است که هرگز نمی تواند با عقل و دین ناسازگاری داشته باشد ،گفت : هر چه دین و شریعت حکم می کند عقل تایید می کند وهر دو اینها با هستند و با هم تعارضی ندارند .
وی با تاکید  بر اینکه دین اسلام کامل ترین دین است که عاری از سخنان بی ریشه واساس وتحریف کتابهای پیامبران پیشین است  افزود : قرآن مجید معجزه جاویدان پیامبر اکرم (ص ) است که خداوند بر قلب ایشان نازل نموده است .
حجت الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم درادامه گفت : انقلاب اسلامی ایران به برکت انفاس قدسیه امام (ره) که مرد عرفان ، فقه وتفسیر ، کلام وسیاست و هنر بود به پیروزی رسید و در واقع دم مسیحایی به ملت داده شد .
رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه امروز 36 سال از انقلاب اسلامی  می گذرد  ، اظهار داشت : انقلاب اسلامی کشور را از وابستگی سیاسی ،نظامی ، فرهنگی و علمی به استقلال دراین امور رسانده است  بطوریکه  قبل از انقلاب اساتید و اندیشمندان خود را  نیازمند استفاده از فکر و اندیشه غرب می دانستند .
وی پیشرفته های کشور در زمینه فناوری های نوین ، نانو تکنولوژی ، هوا وفضا و غیره را ناشی از رشد علمی و خود باوری اساتید و جوانان کشور عنوان کرد و گفت : بعد از انقلاب خلاقیت افکار و ذهن ها از بالقوه به بالفعل تبدیل شد و حتی  4 دانشمند هسته ای  کشورکه  ترورشدند ، متولد بعد از انقلاب اسلامی بودند .
وی با انتقاد از اینکه در اقتصاد هنوز به  خود باوری نرسیده ایم و این یک ضعف جدی است ، گفت : البته نظریه پرداز اقتصادی داریم ولی این نظریه پردازان دارای عدم  فلسفه علمی  بومی و درونی هستند .
وی با اشاره به اینکه کشور  دارای ظرفیت های بسیاری در اقتصاد است که متاسفانه از آن بهره برداری مطلوب نمی شود ، اظهار داشت :حتی بودجه عمومی دولت هزینه های اضافی بسیاری دارد که قابل صرفه جویی است.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد : سفرهای خارجی برخی مدیران دستگاه های اجرایی گاهی تا آبدارچی و پستچی نیز پیش می رود و هزینه های همایش هایی که خروجی قابل توجهی ندارند نیز یکی از موارد اسراف در بودجه کشور است.
حجت الاسلام مصباحی مقدم یکی از نقاط ضعف اقتصاد کشور را تصدی گری دولت در بخشهای آموزش و پرورش و مراکز آموزش عالی دانست و گفت : بودجه دانشگاه های دولتی چند برابر بودجه دانشگاه های غیردولتی است لذا باید از ظرفیتهای خالی دانشگاه های غیردولتی استفاده کنیم تا هزینه های دولت در بحث آموزش عالی کاهش یابد.
رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اظهار اینکه بدون اراده دولت و مجلس طرح و ایده ای عملیاتی نمی شود، افزود: اگر بتوانیم بودجه سال آینده کشور را بدون اتکا به درآمدهای نفتی به تصویب برسانیم قطعا از فشارهای غرب در این زمینه رهایی می یابیم.
وی بودجه پیشنهادی کل کشور برای سال 94 را 837 هزار میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: : بودجه سال 1393، 803 هزار میلیارد تومان است که  بیش از دو سوم کل بودجه متعلق به شرکتهای دولتی و کمتر از یک سوم آن مربوط به منابع درآمد بودجه عمومی دولت برای اداره کشور است.
حجت الاسلام مصباحی مقدم رقم پیشنهادی بودجه عمومی دولت برای سال آینده را  224 هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت : این رقم کمتر از یک سوم بودجه کل پیشنهادی می باشد.
وی افزود : آنچه دولت از درآمد نفت برای سال آینده پیش بینی کرده تا از آن برای بودجه عمومی خود برداشت کند، 71 هزار میلیارد تومان است که کمتر از 10 درصد بودجه کل کشور است.
نماینده مردم تهران درمجلس شورای اسلامی با بیان اینکه براساس آمار اعلام شده، 30 درصد از بودجه عمومی دولت در سال آینده وابسته به نفت خواهد بود اظهار داشت : البته می توان این میزان را به صفر رسانید و از وابستگی به درآمدهای نفتی رهایی یافت.
وی با بیان اینکه اکنون قیمت هر بشکه نفت کمتر از 60 دلار است، افزود: درآمد نفت در سال 92 بر مبنای قیمت هر بشکه 100 دلار محقق شده بود در حالی که میانگین قیمت هر بشکه نفت 104 دلار فروش رفت.
حجت الاسلام و المسلمین مصباحی مقدم یاد آورشد : در آن زمان پیشنهاد دولت برای بودجه سال 93 با احتساب قیمت هر بشکه 100 دلار بود که مجلس با همان قیمت مصوب کرد اما شواهد نشان می دهد آنچه تا پایان امسال محقق می شود بر مبنای قیمت هر بشکه 92 دلار است.
حجت الاسلام مصباحی مقدم گفت: اگر فرض کنیم درآمد نفت برای سال آینده بر مبنای قیمت هر بشکه 40 دلار باشد، با توجه به تجربه امسال باید احتیاط کرده و مبنای بودجه را براساس قیمت 70 دلاری هر بشکه نفت قرار ندهیم.
وی با بیان اینکه بایستی بودجه را بر مبنای واقعی قیمت نفت که 42 دلار برای هر بشکه است ، برنامه ریزی کرد  افزود : با تحقق این مساله، سهم درآمدهای نفتی از بودجه کشور 40 هزار میلیارد تومان در سال آینده خواهد بود که این میزان یک بیستم بودجه کل و کمتر از 20 درصد بودجه عمومی کشور است.
وی تاکید کرد : با عزم ملی و روحیه و مدیریت جهادی می توان از این مقدار درآمد پردغدغه خارج شد .
وی  با اشاره به اینکه ما نباید خود را به اندیشه های وارداتی نیازمند بدانیم ، از استادان و اندیشمندان خواست برای استقلال و عزت کشور راه حل ارائه نمایند چرا که نخبگی ایران بالاتر از میانگین نخبگی جهان است .
وی در خاتمه به سئوالات اساتید جامعه اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد پاسخ گفت .
در این مراسم که در سالن اجتماعات دانشکده فنی مهندسی واحد مشهد برگزارگردید ، آیت الله معصومی رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاههای آزاد اسلامی خراسان رضوی ، دکتر حلمی نماینده ریاست دانشگاه در هیات امنای استانهای خراسان رضوی ، شمالی و جنوبی  و چند تن از مسئولین واحد مشهد و اساتید جامعه اسلامی حضور داشتند .


لينك هاي مرتبط

 102