1

7

4

8

9

10

22 

 

کار در تشکل‌های دانشجویی بهترین تمرین برای توجه به تفکرات دیگران در اداره امور جامعه است


آیت الله هاشمی رفسنجانی :
کار در تشکل‌های دانشجویی بهترین تمرین برای توجه به تفکرات دیگران در اداره امور جامعه است
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی  به اجلاس سازمان اسلامی دانشجویان ایران(سادا) در مشهد مقدس تاکید کرد:تشکل‌های اسلامی در محیط‌های دانشگاهی، بازوی پرتوان نهضت اسلامی در شرایط سخت و عسرت قبل و بعد از انقلاب بوده و هستند
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد : متن کامل این پیام که توسط یاسر هاشمی در اجلاس سازمان اسلامی دانشجویان ایران(سادا) در مشهد مقدس قرائت شد به شرح زیر است:
بسم الله الرحمن الرحیم
افزایش کیفی و کمی فعالیت‌های تشکل‌های دانشجویی در دانشگاه‌های کشور به خصوص در دانشگاه آزاد اسلامی، نهادینه کردن استفاده از خرد جمعی در تصمیم‌سازی‌ها و تصمیم‌گیری‌ها به جای انحصارگرایی است که سابقه دیرین در دانشگاه‌های دنیا دارد و الحمد لله در ایران عزیز مخصوصا پس از انقلاب اسلامی، استقلال در رویکردهای دانشجویی را فراگیر نموده است. به گونه‌ای که امروز جوانان دختر و پسر دانشجو در سراسر کشور بر اساس تفکرات و سلایق سیاسی گروه و احزاب داخل خانواده انقلاب، زمینه برای فعالیت دارند و برگزاری همایش تشکل‌های عضو سازمان اسلامی دانشجویان ایران(سادا)؛ آنهم در کنار بارگاه ملکوتی ثامن‌الحجج علیه السلام بهترین گواه برای اهمیت وجودی تشکل‌ها در جهت تقویت روحیه دینی مذهبی و ملی جوانان است. فراموش نکنیم که حفظ و تعمیق روح اسلامیت دانشگاه و تلفیق آن با روحیه ملیت، از خواسته‌های جدی همه ایرانیان است و بار اصلی این مسئولیت، بر دوش بدنه دانشگاه یعنی دانشجویان خواهد بود و این رسالت هم مانند دیگر وظیف اجتماعی جز از طریق تاسیس و با تقویت نهادهای اجتماعی متناسب پدید نخواهد آمد و در این میان، نقش تشکل‌های اسلامی دانشجویی نقشی اساسی و غیر قابل جایگزین است.
اهمیت و حرمت تشکل‌های اسلامی دانشجویی به خاطر این بود و خواهد بود که فرهنگ دینی را در محیط دانشگاه روح و عمق بخشد و دانشجویان را از سطحی گرایی، ایمان تقلیدی و تعصب‌های غیر عاقلانه به عمق تفکر دینی و شور و ایمان فراخوانند.
تشکل‌های اسلامی در سطح جامعه و به ویژه محیط‌های دانشگاهی، بازوی پرتوان نهضت اسلامی در شرایط سخت و عسرت قبل و بعد از انقلاب بوده و هستند. در روزگار سنگربندی‌های حزبی در محیط دانشگاهی، در دوره جنگ و جهاد و پس از آن، همواره پشتوانه اساسی برای نظام و انقلاب بوده‌اند و همین جوانان دانشجو بودند که صفحات پرافتخاری را در صحیفه انقلاب خلق و ثبت کردند به هر حال تشکل‌های اسلامی با نامی که برگزیده‌اند و تعلقی که به اسلام و مکتب و انقلاب و کشور نشان داده‌اند، در خط مقدم حفاظت محیز دانشگاه هستند.
آنان بایستی با حساسیت لازم با مسائل برخورد کنند؛ سیاست بی‌اعتنایی و تساهل را پیشه نگیرند و در برابر آلایش‌های موجود، نفوذ آلودگی‌های جدید و افراط و تفریط، از واکنش منطقی دریغ نورزند.
اگر دانشجو دید کسی یا گروهی خواسته و ناخواسته بستر اندیشه و تعقل را آلوده، مسموم یا افراطی می‌خواهد و برای این کار تلاش می‌کند، هم حق و هم وظیفه دارد که نگذارد{این اتفاق بیفتد} و بهترین کار در این مسیر تشکل سازمان‌ها بر اساس نظم و انتظام درست و معقول است.
با تشکر از مسئولان برگزاری همایش تشکل‌های اسلامی عضو سازمان اسلامی دانشجویان ایران(سادا) و تحسین حسن انتخاب محل برگزاری این همایش امیدوارم جوانان دانشجو در برگشت به واحدهای دانشگاهی در سراسر کشور این اندیشه را به دوستان و هم‌کلاسی‌های خود یادآوری و تاکید نمایند که اسلام در همه ابعاد زندگی بر احترام به جمع و خرد جمعی تاکید می‌نماید و ایران نیز در همه مقاطع تاریخ و به خصوص در مقطع انقلاب اسلامی، ثابت کرده است که همیشه با اعتدال و خرد جمعی بهتر اداره می‌شود و کار در تشکل‌های دانشجویی بهترین تمرین برای توجه به تفکرات دیگران در اداره امور جامعه است.
اکبر هاشمی رفسنجانی
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام

لينك هاي مرتبط

 102