1

vaa00

7

4

8

9

10

22 

 

دیدار استاندار خراسان رضوی با مسئولان و نمایندگان تشکل های دانشجویی دانشگاه های مشهد

استاندار خراسان رضوی:
دانشجویان باید آگاه به مسائل‌ درون و بیرون کشور، منتقد و آرمان خواه باشند
استاندار خراسان رضوی با مسئولان و نمایندگان تشکل های دانشجویی دانشگاه های مشهد دیدار کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد به نقل از استانداری خراسان رضوی، علی رضا رشیدیان در این دیدار گفت: به دانشجو و دانشگاه نقاد احتیاج داریم زیرا دانشگاه تک صدایی جامعه تک صدایی به دنبال دارد.
وی اظهار کرد: همانگونه که از بیرون دانشگاه انتظار تحمل شنیدن صدای مخالف هست در داخل دانشگاه هم دانشجویان باید این موضوع را تمرین کنند.
استاندار خراسان رضوی با بیان این که اگر زمزمه های نقد را نشنویم، تبدیل به فریاد خواهد شد و آن زمان کار سخت می شود؛ افزود: آینده جامعه با حضور دانشجویان توانمند و قدرتمند تضمین می شود و دانشجویان باید سیاسی به معنی آگاه به مسائل‌ درون و بیرون کشور، منتقد و آرمان خواه باشند.
رشیدیان با اشاره به 16 آذر و روز داشجو، تصریح کرد: شرایط ضد استبدادی و استعمار جدید که در داخل کشور قدرت نمایی می کرد و ماجرای کودتای 28 مرداد 1332 مردم و تشکلها را در موضع واحد ضد استکباری قرار داد.
وی اظهار کرد: نتیجه جریان ضد استبدادی و ضد استعماری ایران، حرکت 16 آذر بود که در آن دانشجویان جان خود را برای عزت و آزادی ایران فدا کردند و همین فرهنگ در عرصه مبارزه با نظام ستم شاهی، پیروزی انقلاب اسلامی، دوران دفاع مقدس و ایستادگی مدافعان حرم نیز استمرار داشته و جزو خصوصیات بارز جوانان و دانشجویان این کشور بوده است.
استاندار خراسان رضوی گفت: هم اکنون علاوه بر تعامل تشکلهای دانشجویی، تعامل بین حوزه و دانشگاه هم اهمیت دارد و ارتباط بین این 2 نهاد، بسیاری از مشکلات جامعه را حل می کند.
رشیدیان افزود: برای حل معضلات و آسیب‌ های اجتماعی و مشکلات اشتغال و تولید کارهای بسیار خوبی انجام شده اما نگاه نقاد دانشگاه می گوید این حرکت‌ها جامع، کامل و تمام عیار نبوده و باید تقویت شود.
وی اظهار کرد: کارشناس ارشد و دکترای ما باید بتواند با پایان نامه خود برای حل معضلات کشور راهکار ارائه دهد و دانش آموختگان باید موضوع پایان نامه های خود را بر اساس معضلات موجود انتخاب و تنظیم کنند.
استاندار خراسان رضوی با اشاره به اقدامات دولت در رفع مشکل اشتغال گفت: قبل از این دولت اشتغال استان یک میلیون و 832 هزار شغل بود که این رقم در آخر تابستان امسال به 2 میلیون و 146 هزار شغل افزایش یافت.
رشیدیان با بیان اینکه با کمتر از هشت درصد جمعیت کشور در مدت یکسال 184 هزار شغل در این استان ایجاد شد افزود: این میزان 23،1 درصد میزان اشتغال کشور است و با ظرفیتها و مزیت های جغرافیایی، فرهنگی، تاریخی، انسانی و ژئوپلتیک این استان بیش از این می توان شغل ایجاد کرد.
وی اظهار کرد: با همه اقداماتی که انجام شده است هم اکنون 300 هزار نفر بیکار در استان وجود دارد که 48 درصد آنها دانش آموختگان فوق دیپلم تا دکترا هستند.
استاندار خراسان رضوی گفت: عدالت توزیعی و رفع آسیبهای اجتماعی مورد تاکید دولت است و اکنون در حوزه آسیب های اجتماعی 120 تشکل غیر دولتی در این استان فعالیت دارد که پارسال 40 میلیارد ریال برای پروژه های آنها تخصیص یافت. استاندار خراسان رضوی افزود: چنین فعالیت هایی باعث شده است میزان طلاق در 6 ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال 13،2 درصد کاهش یابد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی نیز در ابتدای این نشست ضمن تبریک روز دانشجو گفت: 205 مرکز دانشگاهی دراستان خراسان رضوی وجود دارد که 28 تشکل سیاسی دانشجویی  و 105 تشکل علمی در این دانشگاه ها فعالیت می کنند.
سید جواد حسینی، جنس جنبش دانشجویی و 16 آذر را نفی سلطه گری و آزادی خواهی و عدالت جویی دانست و اظهار داشت: در فعالیت های سیاسی دانشجویان نفی سلطه، پاسداشت آزادی و عدالت خواهی همواره موج زده و می زند.
وی افزود: 16 آذر روزی بود که نیکسون معاون رئیس جمهور آمریکا از طرف آیزن هاور به ایران آمد و دانشجویان در مقابل دانشگاه تهران و در فضای حکومت نظامی بعد از کودتای سیاه نظرات خود را نسبت به او و کودتاچیان نشان دادند و در این میان سه دانشجو به نام های قندچی، بزرگ نیا و شریعت رضوی را به شهادت رساندند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی تصریح کرد:  ماهیت نام گذاری 16 آذر به نام روز دانشجو مبارزه بر علیه نظام سلطه بود و همواره دانشجویان به عنوان یک قشر پویا و پرسشگر در خط مقدم مبارزات قرار دارند.
 حسینی با بیان اینکه در خراسان رضوی 320 هزار دانشجو با 5 هزارهیات علمی در 205 مرکز دانشگاهی مشغول به تحصیل هستند اظهار داشت: محیط دانشگاه محیط نشاط و پویایی است و  باید کاری کنیم که محیط دانشگاه از رخوت، رکود و دلمردگی سیاسی خارج شود.
 وی مهمترین آفت دانشگاه و جنبش دانشجویی بی تفاوتی، رکود، نامیدی و خستگی دانست و اظهار داشت:از دیگر سو باید مراقبت کرد که دانشجویان دچار هیحان زدگی سیاسی، سطحی نگری در عرصه سیاست و نگاه ابزاری به موضوع سیاست نگردند.
معاون استاندار مشارکت نظام مند مردم را از سیاست های اصلی دولت تدبیر و امید دانست و افزود: راه اندازی خانه احزاب، خانه تشکل های غیر دولتی، خانه جوان، مجمع مشورتی زنان و میز گفتگو با اقشار در راستای مشارکت نظام مند مردم در امر توسعه استان می باشد.
گفتنی است؛ نمایندگان تشکل های داشجویی دانشگاه های مشهد نیز در این مراسم بر حفظ استقلال دانشگاه ها، پرهیز از فشارهای امنیتی بر دانشجویان، استفاده از ظرفیت های بانوان و جوانان در عرصه های مدیریتی استان و توجه به مطالبات دانشجویان تاکید کردند

لينك هاي مرتبط

69888

 102