1

3

4

7

8

9

10

13

14

 

 

 

ساماندهی امور فرهنگی و تعمیق فرهنگ مطالعه و پژوهش از استراتژی های مدیریت جدید است

در نخستین نشست مطبوعاتی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی؛

دکترکلانتری:ساماندهی امور فرهنگی و تعمیق فرهنگ مطالعه و پژوهش از استراتژی های مدیریت جدید است/دکترموسی‌خانی:صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر راه‌اندازی می‌شود/دکتررهنما:اولویت‌های اقتصادی متناسب با شأن دانشگاه انجام می‌شود
گسترش امور فرهنگی خودجوش دانشجویی،تدوین طرح جامع نظارت و ارزیابی در دانشگاه آزاد اسلامی، ایجاد صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر، توسعه فعالیت‌های اقتصادی متناسب با شأن دانشگاه و شرکت‌های دانش بنیان از مهمترین مباحثی بود که معاونان دانشگاه آزاد اسلامی در نشست خبری  به آن اشاره داشتند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر فریدون رهنمای رودپشتی معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی در نخستین نشست مطبوعاتی دکتر رهبر رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، درباره اولویت‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری در دانشگاه آزاد اسلامی و در پاسخ به خبرنگار واحد مرکزی خبر گفت: رویکرد جدید مدیریت دانشگاه آزاد اسلامی اینگونه است که اولویت‌های اقتصادی متناسب با شان دانشگاه صورت خواهد گرفت. همچنین از سرمایه‌ها و زیرساخت‌های موجود برای تقویت ماموریت‌های دانشگاه از جمله توسعه شرکت‌های دانش بنیان استفاده خواهیم کرد.
وی افزود: استفاده از علم و نافع کردن علم یکی از سیاست‌های اصلی مدیریت این دانشگاه به شمار می‌رود به عنوان مثال در نظر داریم از امکانات این دانشگاه مانند زمین‌های کشاورزی قابل توجهی که در اختیار دارد، در جهت توسعه فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی و فراهم کردن زمینه اشتغال فارغ التحصیلان بهره گیریم.
تاسیس صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر در دانشگاه آزاد اسلامی
دکتر مرتضی موسی‌خانی، سرپرست معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی نیز با بیان اینکه در دوره جدید برنامه‌های خوبی در حوزه اقتصاد دانش بنیان تدوین شده است، افزود: توسعه شتاب‌دهنده ایده‌های جدید را در دستور کار داریم و در واحدهای دانشگاه با جدیت دنبال می‌کنیم. توسعه ۱۰ پردیس، توسعه پارک‌های علم و فناوری، پذیرش 400 شرکت دانش بنیان در شعبات مختلف پارک علم و فناوری استان تهران، تاسیس صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر و تعامل با شرکت‌های سرمایه گذاری داخلی و خارجی نیز در اولویت‌ قرار دارد.
وی درباره سرمایه اولیه صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر گفت: در ابتدای فعالیت این صندوق 10 میلیاردتومان سرمایه توسط سه واحد سرمایه گذاری شده است که امیدواریم سقف این سرمایه گذاری به 100 میلیارد تومان برسد.
همچنین دکتر مرتضی موسی خانی معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی درباره گسترش فرهنگ کتابخوانی به رادیو فرهنگ گفت: برگزاری مسابقات کتابخوانی، راه اندازی پارک مطالعه و معرفی چهره‌های برتر از جمله برنامه‌ها در این خصوص است.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر چگونگی ایجاد جرات علمی در دانشجویان، گفت: در نظر داریم از هر جوانی که ایده نوآورانه داشته باشد حمایت کنیم، بنابراین افرادی که ایده برتر وقابل تبدیل به محصول دارند مورد حمایت قرار می‌گیرند و تسهیلات مالی، زیر ساخت‌های لازم و فضای مورد نیاز در اختیار آنها قرار می‌گیرد.
همچنین حجت‌الاسلام و المسلمین ابراهیم کلانتری، معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی درباره اسلامی‌سازی علوم در دانشگاه به رادیو فرهنگ گفت: دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان بخش مهمی از آموزش عالی تابعی از مجموعه سیاست‌ها، برنامه‌ها و اقدامات آموزشی عالی است. قطعا در حوزه‌های علوم خاص مانند علوم انسانی تکلیف بزرگی بر گردن همه دانشگاه‌های کشور است و باید سعی کنیم به سمت علوم انسانی-اسلامی و بومی متناسب با نیازهای خاص میهن اسلامی و در شآن نظام پیش رویم.
دکتر کلانتری با اشاره به اقدامات انجام شده توسط چندین دستگاه مانند شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و شورای تحول علوم انسانی در این خصوص افزود: هیات رییسه دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این راستا در حال برنامه ریزی و هدف گذاری بوده و توجه همه جانبه ای به شاخص‌های علوم انسانی اسلامی داریم و این موضوع بتدریج در دانشگاه آزاد اسلامی در حال نهادینه شدن است.
وی در پاسخ به سوالی در مورد برنامه‌های دانشگاه آزاد اسلامی برای جلوگیری از فروش پایان نامه‌ها و علاقمند کردن دانشجویان به فرهنگ مطالعه و کتابخوانی به خبرنگار رادیو فرهنگ گفت: متاسفانه برخی از شبکه‌ها و افراد در حوزه جعل پایان نامه و کم ارزش کردن آموزش عالی در کشور در حال تلاش اند، در این خصوص دو اقدام لازم است؛ تلاش برای ارتقا فرهنگ پژوهش و کار تحقیقاتی و دیگری برخورد جدی و قاطعانه با عوامل جعل و فروش پایان نامه‌ها.
ارتقای کیفی، تعمیق فرهنگ مطالعه و پژوهش یکی از شعارهای مدیریت جدید است
دکتر کلانتری خاطر نشان کرد: ارتقای کیفی و تعمیق فرهنگ مطالعه و پژوهش یکی از استراتژی های مدیریت جدید دانشگاه آزاد اسلامی است.
معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی درباره توسعه و ترویج زبان فارسی به خبرنگار رادیو فرهنگ اظهار داشت: زبان فارسی غیر از اینکه زبان متعارف و فرهنگ ماست، فرهنگ اصیل و دینی ما نیز توسط این زبان گسترش یافته است. همچنین در گذشته بخش عمده ای از زبان علمی دنیا، زبان فارسی بود اما به دلیل نفوذ استعمار این زبان در دنیا محدود شد.
دکتر کلانتری ادامه داد: به برکت پیروزی انقلاب اسلامی زبان فارسی مجددا ارتقا پیدا کرد و در بسیاری از دانشگاه‌های دنیا کرسی زبان فارسی ایجاد شد. دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این حوزه به وظایف میهنی خود جامه عمل پوشانده و آن را در اولویت قرار داده است.
معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی، درباره اولویت‌های فرهنگی در دوره جدید مدیریت این دانشگاه گفت: فرهنگ به مثابه هوا برای هر جامعه است، بنابراین اگر فرهنگ یک جامعه سالم نباشد این آلودگی به سایر بخش‌های جامعه مانند اجتماعی، سیاسی و اقتصادی نیز سرایت می‌کند. از سوی دیگر اهمیت دانشگاه‌ها به عنوان بخش مهم هر جامعه در ساختن فرهنگ آن جامعه بر کسی پوشیده نیست.
ساماندهی امور فرهنگی در محتوا، ساختار و نیروهای فرهنگی
وی با بیان اینکه اگر خواستار کشوری پیشرفته و مترقی هستیم باید توجهمان را معطوف فرهنگ کنیم، ادامه داد: اهمیت فرهنگ مورد قبول همه ارکان مدیریتی در دانشگاه آزاد اسلامی است و خوشبختانه دکتر ولایتی رییس هیات موسس و امنای دانشگاه و دکتر رهبر رییس دانشگاه به این مقوله توجه ویژه ای دارند.
کلانتری با بیان اینکه برای رسیدن به یک فرهنگ همه جانبه نیازمند یک برنامه جامع و فراگیر هستیم، افزود: اولویت‌های جدید دانشگاه آزاد اسلامی در مورد حوزه فرهنگ شامل مواردی مانند ساماندهی امور فرهنگی در محتوا، ساختار و نیروهای فرهنگی، آموزش مستمر عوامل فرهنگی با هدف تعمیق بیشتر فعالیت‌های فرهنگی و توجه ویژه به امور دینی و شعائر اسلامی است.
وی با اشاره به فعال بودن بیش از 150 مسجد و صدها کانون فرهنگی و ساخت چندین یادمان شهدا در دانشگاه آزاد اسلامی گفت: این فعالیت‌ها بخشی از توجه همه جانبه به فرهنگ دینی در دانشگاه آزاد اسلامی است.
گسترش امور فرهنگی خودجوش دانشجویی
وی با تاکید بر اهتمام به امور فرهنگی خودجوش دانشجویی و استادی در دانشگاه آزاد اسلامی گفت: توسعه فعالیت‌های خودجوش دانشجویی باید بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد چرا که مقام معظم رهبری نیز چندی پیش با به کاربردن اصطلاح آتش به اختیار بودن گروه‌های دانشجویی به این امر تاکید داشته اند.
جلوگیری از هنجارشکنی فرهنگی و سیاسی، تلاش برای هم افزایی نیروهای انقلابی در دانشگاه‌ها، تکریم علم و دانشمندان، گسترش فرهنگ تلاش علمی در دانشگاه‌ها، ترویج ازدواج دانشجویی و آسان، تعمیق معرفت دینی و نخبه پروری سیاسی، نهادینه کردن فکر و اندیشه ورزی و ایجاد شبکه عظیمی از استادان انقلابی از دیگر مواردی بود که دکتر کلانتری از آنها به عنوان اولویت‌های فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی یاد کرد.
گسترش محافل انس با قرآن کریم طبق رهنمودهای مقام معظم رهبری
وی درخصوص فعالیت‌های ویژه دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه گسترش فرهنگ قرآنی و عترت گفت: دانشگاه آزاد اسلامی در این حوزه چندین فعالیت منحصربفرد و ویژه داشته که در دیگر دانشگاه‌ها صورت نگرفته است، به عنوان مثال ایجاد پژوهشکده قرآن و عترت در ساختار مرکزی دانشگاه، ایجاد شبکه منسجم از کانون‌های قرآن و عترت و انتشار مجله علمی و پژوهشی در حوزه مسائل قرآنی از جمله این موارد است.
دکتر کلانتری افزود: ما در دانشگاه آزاد اسلامی طبق رهنمودهای رهبری تلاش خواهیم کرد محافل انس با قرآن را با حضور قاریان و صاحبان سبک داخلی و خارجی رونق بخشیم.
وی خاطر نشان کرد: این گفته‌ها به این معنا نیست که در حوزه فرهنگ در گذشته کاری انجام نشده است، قطعا زحمات مدیران گذشته تا حد زیادی به نتیجه رسیده و ما نیز کارهای جدید را طبق برنامه پیش خواهیم برد.
دکتر رهایی معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی در پاسخ به سوالی درباره نحوه کیفی سازی این دانشگاه به خبرنگار ایسنا گفت: کیفی سازی یکی از مهمترین اهداف دوره مدیریت جدید دانشگاه به شمار می‌رود، به همین سبب مولفه‌های متعددی در این خصوص مدنظر قرارگرفته که از آن جمله می‌توان به تهیه طرح آمایش و توسعه و تصویب رشته‌ها متناسب با این برنامه اشاره کرد.
تدوین طرح جامع نظارت و ارزیابی در دانشگاه آزاد اسلامی
وی افزود: تدوین یک پرتال یکپارچه آموزشی و طرح جامع نظارت و ارزیابی در کل واحدها، ایجاد بستر مناسب برای توسعه فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی و ارزیابی رکود علمی اعضای هیات علمی از دیگر برنامه‌هایی است که برای ارتقای کیفیت دانشگاه آزاد اسلامی در حال انجام است.
دکتر رهایی در پاسخ به سوالی درخصوص تعداد صندلی‌های خالی در دانشگاه آزاد اسلامی به خبرنگار پانا گفت: در حال حاضر با توجه به کاهش جمعیت جوان، تقاضای ورود به تمامی مقاطع دانشگاهی رو به کاهش است، به همین خاطر برای کاهش صندلی‌های خالی باید به سمت تعریف و برنامه ریزی برای توسعه رشته‌های بین رشته ای و پرتقاضا برویم.
معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: دانشگاه آزاد اسلامی در سال 95 در کلیه مقاطع 850 هزار نفر ظرفیت ایجاد کرده که بیش از نیمی از آن پذیرش و ثبت نام شده است، که این میزان می‌تواند با طراحی دوره‌های مهارتی در مقطع کاردانی و کارشناسی کاهش یابد.

لينك هاي مرتبط

 

Soroush-Logo-LimooGraphic

 

 

21

22