1

7

4

8

9

10

22 

 

مناظره واعظ زاده و رسولی در دانشگاه آزاد اسلامی مشهد برگزار شد

مناظره واعظ زاده و رسولی در دانشگاه آزاد اسلامی مشهد برگزار شد
واعظ زاده : امروز اقتدار و پیشرفت کشور را مدیون هدایت امام راحل ورهبر معظم انقلاب هستیم /رسولی: اصلاح طلبان شخص پرست نیستند
مناظره سیاسی با موضوع انتخابات در تحقق مردم سالاری دینی در 37 سال پس از انقلاب اسلامی با حضور حامد واعظ ‌زاده فعال سیاسی اصولگرا و سیدحسن رسولی فعال سیاسی اصلاح طلب  به همت انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد برگزار شد.

 به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد :  در ابتدای این مناظره سید حسن رسولی استاندار خراسان در دوره اصلاحات با اشاره به اینکه در استانه دو انتخابات حساس و سرنوشت‌ساز قرار داریم ؛ افزود : اصل مراجعه به آرای مردم در قانون اساسی ، بیانات امام خمینی(ره) و اسناد بالادستی توسعه کشور و همچنین تمام مستندات موجود در جمهوری اسلامی  ایران برای امر انتخابات در حوزه‌های مختلف در طی این 37 سال نقشه راه بوده است.
 وی با اشاره به  اینکه مجلس خبرگان دو وظیفه مهم بر عهده دارد ، افزود : انتخاب رهبری براساس اصول و ضوابط وقانون اساسی،  که متوجه رفیع‌ترین جایگاه فقهی حقوقی در جمهوری اسلامی ایران است و دوم این که نظارت بر بقای شرایط و ویژگی‌های رهبری است ، بطوریکه برخلاف چهار دوره گذشته استقبال خوبی از سوی فقهای داوطلب صورت گرفته است.
 وی با بیان اینکه برای انتخاب 88 نماینده خبرگان رهبری حدود 800 داوطلب کاندید شدند افزود : در طول 30 سال گذشته به تعداد کرسی های حوزه های انتخاباتی بیشتر کاندیدا نداشتیم .
وی با اشاره به اینکه مجلس اول بعد از انتخابات ریاست جمهوری از اهمیت خاصی برخوردار است ، افزود :  این تنها مجلس شورای اسلامی است که می‌تواند در عموم مسائل در حدود قواعد تعریف شده قانون وضع کنند و قوه مقننه تنها قوه ی ‌است که توسط هیچ مرجعی قابل انحلال نبوده و رئیس آن توسط مقام معظم رهبری انتخاب می‌شود .
 در ادامه حامد واعظ ‌زاده خراسانی فعال سیاسی اصول گرا  به شکل‌گیری واژه مردم سالاری دینی اشاره و اظهار کرد: اگر نگاهی به ابتدای انقلاب اسلامی ایران و شکل‌گیری جمهوری اسلامی داشته باشیم می‌بینیم که با ورود امام خمینی (ره) به کشور و قبول رهبری توسط ایشان به صورت عامه از سوی مردم بخش اسلامیت نظام شکل گرفت ومورد قبول همه واقع شد .
وی گفت : در ابتدا ممکن بود انتخاباتی نداشته باشیم و کسی هم مطالبه نمی کرد اما با پیروزی انقلاب و از بین رفتن حکومت طاغوت وجه اسلامیت نظام رقم خورد بطوریکه امام خمینی (ره) فرمودند جمهوری اسلامی نه یک کلام بیشتر و نه یک کلام کمتر .
وی با بیان اینکه اسلامیت به این معنا که مجتهد و فقیه جامع الشرایط به عنوان زماندار کشور در راس کشور قرار گیرد ، افزود : فرمان همه پرسی یک از تصمیمات مهم حضرت امام (ره)  بود که جمهوریت نظام را مشخص کرد و در تمام طول  تاریخ سیاسی کشور بی نظیر بود .
وی با اشاره به اینکه  مردم سالاری دینی که امروز ما وشما از آن نام می بریم مترادف با جمهوری دینی و اسلامی است ، افزود : بعد از دوم خرداد رئیس جمهور لفظ جمهوری اسلامی  را به مردم سالاری تغییر داد و زمانی که توسعه سیاسی اولویت دولت اصلاحات قرارگرفته بود مردم سالاری رواج یافت وبه جای جمهوری اسلامی مورد استفاده بود خوب طبیعی بود که مردم سالاری به تنهایی هیچ مناسبتی با نظام اسلامی نداشت.
 وی با تاکید بر اینکه مردم سالاری به تنهایی نقص داشت افزود : رهبر معظم انقلاب برای اولین بار لفظ مردم سالاری دینی را به جای مردم سالاری بکار بردند و این نقض برطرف شد.  
وی ادامه داد : امروز مردم سالاری دینی براساس رای وخواست مردم داریم که مشروط به احکام متعالی اسلام است و جمهوری اسلامی بر همین اساس استوار است .
وی اظهار داشت : امروز شاهد هستیم که اقتدار و پیشرفت کشور  دراین  37 ساله انقلاب با هدایت امام راحل ورهبر معظم انقلاب بوده است و همه اینها را مدیون این دو بال هستیم .
واعظ زاده با اشاره به اینکه ممکن است در مقاطعی مردم سالاری دینی از سوی بعضی مورد غفلت قرار گرفته باشد اما میثاق ملت همان مردم سالاری دینی و جمهوری اسلامی ایران است افزود :  همه پیشرفت‌هایی که جمهوری اسلامی داشته است مدیون همین دو اصل بوده و همه هم و غم امام راحل نیز این بود که جمهوری اسلامی و مردم سالاری دینی پایدار بماند بنابر این هیچ‌گاه انتخابات در جمهوری اسلامی تصنعی نبوده بلکه یک حقیقت نظام بوده است.
 در ادامه رسولی با بیان اینکه بهتر است ادامه مذاکره حول محور دوازده سالی که جریان اصولگرا اکثریت مطلق را در اختیار داشت و در مجلس هفتم،‌هشتم و نهم در امر قانونگذاری و نظارت بر قوانین به صورت مطلق تصمیم‌گیرنده بود صحبت شود.
 وی در ادامه اظهار کرد: من همچنان هم با خاتمی و عارف هستم و یکی از لوازم پایداری و مواضع است این گونه نبوده که زمانی که خاتمی رئیس جمهور بود ما همراهش باشیم و بعد از آن به کس دیگری  رجوع کنیم. احمدی‌نژاد گفتمان شما و کارنامه عملکردی شما بود امروز روز پاسخگویی است با تمام احترامی که به خاندان واعظ‌ زاده دارم واز عملکرد اصلاحات دفاع می‌کنم و استدعا دارم در ادامه بحث در این مناظره این مسیر را ادامه دهیم.
 واعظ ‌زاده خراسانی در پاسخ به رسولی عنوان کرد: گفتمان اصولگرایی یک جریان سیاسی و جدیدی نیست که در مقابله طیفی برای بیرون کردن عده‌ای دیگری از قدرت آن را مطرح کنند بلکه گفتمان اصولگرایی یک جریان ریشه‌دار است که حتی سبب بروز انقلاب اسلامی شد.
وی در تفاوت اصولگرایی و اصلاح‌طلبی گفت: این دو جریان  در3چیز یعنی در اصل نظام ،قانون اساسی و ولایت فقیه مشترک هستند اما تفاوت اصلاح‌طلبی و اصولگرایی در چیست ، این که ایشان دلبسته خاتمی هستند و ما دلبسته شخص دیگری ؟ خیر تفاوت مربوط به حوزه اندیشه است . اشخاص نمی توانند اند یشه ایجاد ‌کنند و نمی توانند باعث گفتمان‌سازی ‌شوند .
واعظ زاده با بیان اینکه بنابراین بایستی تفاوت اصولگرایی و اصلاح‌طلبی را در مبانی دیگری جستجو کرد ، افزود :  آن مبانی عبارتست از آرمان‌هایی که سبب به وجود آمدن انقلاب شدند آرمان‌هایی که اصولگرایان همچنان به آن پایبند هستند اما ما آن را در اصلاح‌طلبی یا ضعیف می‌بینیم و یا اصلا نمی‌بینیم .
وی ادامه داد : این آرمان‌ها همان آرمانهایی است که قدرت ملی را برای ما به ارمغان آورد و شامل حمایت از مستضعفین، مسلمین و ضعیف‌ نگه داشته شدگان در همه عالم است همچنین تفسیر اصولگرایان از آمریکا همچنان همان تفسیری است که امام خمینی(ره) ارایه داده بود و اسرائیل هم برای ما همان اسرائیل است که امام فرمود. اینها آرمان‌هایی است  در قانون اساسی به آن اشاره شده است. و نتایج آن این است که جمهوری اسلامی به یک قدرت منطقه‌ای تبدیل شده.  امروز کسانی که در سوریه ،یمن ، لبنان، عراق ونیجریه به شهادت می‌رسند به نیابت از ما و داعش وسایر گروههای تروریستی به نیابت از آمریکا می‌جنگند.
 این فعال اصول گرا اظهار داشت : اگر امروز 1+5 ده سال از وقت خود را صرف مذاکره با ایران می‌کند و در دو سال اخیر نیز بطور ویژه مذاکرات را پی گیری می کنند به خاطر مسائل اقتصادی نیست که اگر چنین بود کشورهایی نظیر مالزی، ترکیه، کره، ژاپن و .. از ما جلوتر هستند اما چنین جایگاهی را درعرصه جهانی ندارند.
واعظ ز اده گفت : دلیل اینکه امروز  1+5  برای ما وقت می‌گذارد به خاطر حفظ آرمان‌هاست و اصولگرایان منادی وعامل به این آرمان‌ها هستند و این آرمان‌ها منبعث از تفکر ناب اسلامی است جالب است  که مطرح شود همفکران آقای رسولی چه موضعی را در مقابل جریان سوریه وفلسطین وحفظ محور مقاومت دارند. چرا برای شیخ زکزاکی و فجایع نیجریه موضع‌گیری نمی‌کنند. تفاوت ما و اصلاح طلبان در این است که آرمان‌ها را به همان شکلی که امام خمینی (ره) گفته بود حفظ کردیم و وجه تمایز ما با اصلاح‌طلبان نیز در همین است.
 رسولی در ادامه اظهار کرد: مسائلی که آقای واعظ ‌زاده  فرمودند مربوط به قدرت ملی است جایگاه رفیع رهبری امروز در قالب دو جریان اصلاح‌طلب و اصولگرا خلاصه نمی‌شود توجه ایشان به نقاط قوتی دیپلماسی برخواسته از  اقتدار ملی در راستای منافع ملی است که مطابق اصل ده قانون اساسی بوده است. مواضع اصلاحات در برابر سوریه فجایع نیجریه و سایر مسائلی که به جهان اسلام مربوط می‌شود در چارچوب مصالح ملی است.
  این فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: آنچه باعث پیروزی انقلاب شد جریان اصولگرایی نبود بلکه آن زمان امام خمینی(ره) به عنوان نماد اسلام و افرادی مثل شریعتی، مفتح، مطهری و ... به عنوان چهره‌های شناخته شده اسلام وجود داشته است  و این ادعا درست نیست که گفتمان اصولگرایی را موجب پیروزی انقلاب اسلامی بدانیم.
 وی ادامه داد: از میان صفوف پیروان از سال 62 به بعد در جریان انتخابات اولین دوره مجلس که با حضور توده‌‌ها، مجاهدین خلق، نهضت آزادی و ... برگزار شد بحث جریان مطرح نبود بحث جریان چپ و راست و اسلام ناب و اسلام آمریکایی از سال 62 آغاز شد و در آن زمان بود که دو نگاه نسبت به موضوعات کلی مطرح در جمهوری اسلامی مطرح شد. در دوم خرداد 76 عنوان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی به خود گرفت و در قالب تشکیلات و گفتمان‌سازی مطرح شد.
رسولی ادامه داد: ما شخص‌پرست نیستیم آقای خاتمی و ناطق نوری در حماسه 76 هر کدام نماد  یک نوع رویکرد و اداره کشور بودند در سال 84 نمایندگانی از جمله احمدی‌نژاد، کروبی، هاشمی‌رفسنجانی و ... مطرح شدند. احمدی‌نژاد در سال 84 گفت که اگر من رئیس جمهور شوم صندلی‌های مدیریتی کشور را از لوث وجود مدیران اصلاح‌طلب تطهیر می‌کنم  و همین کار را نیز کرد و هشت سال ریاست جمهوری او نه در حوزه گفتمان و عملکرد جریان اصولگرا تا جایی از احمدی‌نژاد حمایت کردیم که فکر کرد به قدرت مطلق تبدیل شده است احمدی نژاد از دست‌بوسی رهبر شروع کرد و تا جایی پیش رفت که جلوی رهبری ایستاد. احمدی نژاد به عنوان یک اصولگرا بود و نباید تمام مقدسات را به پای او می‌ریختید.
 وی گفت: من آمادگی دارم پس از ده سال امروز از منظر  عملکردی استانداران احمدی نژاد و استانداران دوره اصلاحات مقایسه شوند ما با اصولگرایی سر دعوا نداریم و برخلاف شما ایران از نظر ما متعلق به همه ایرانیان است و براساس قانون همه در استفاده از  حقوق ملی همه با هم برابرند خوشحالم که آقای واعظ‌ زاده از دستاوردهای هسته‌ای دفاع می‌کند اما همین رئیس جمهور شما  قطع‌نامه ها را کاغذ پاره می‌دانستند و پشت تریبون اصلی عنوان کرد که اینقدر قطع‌نامه صادر کنیم تا قطع‌نامه ‌دانتان پاره شود.
 در ادامه واعظ ‌زاده به عنوان یک فعال سیاسی اصولگرا اظهار کرد: تاکید شما بر این است که اصولگرایان حامیان دولت نهم و دهم بودند و مشکلات احمدی نژاد را به جیب اصولگرایان می‌ریزند در سال 84 هاشمی رفسنجانی 9 میلیون رای آورد یعنی همان میزان رای سنتی که در سال 67 و 72 نیز داشت جناح اصلاحات در سال 84 به چه کسی رای داد اگر شما به هاشمی رفسنجانی رای می‌دادید احمدی‌نژاد رای نمی‌آورد شما در خانه نشستید و رای ندادید  رای اصلاح‌طلبان در انتخابات سال 84 غایب بود و این گونه شد که احمدی نژاد به قدرت رسید.
 وی ادامه داد: تمام درگیری با احمدی نژاد در مجلس مربوط به اصولگرایان بود اصلاح طلبان در مجلس 30 نماینده داشتند که همه آنها  غایب بودند و یا در خفی برای حمایت از احمدی نژاد کف می‌زدند تمام 6 سال و به خصوص چهار سال دوم ریاست احمدی‌نژاد وضع اصولگرایان این گونه بود. آیا 25 وزیر معزول توسط احمدی‌نژاد در این سالها از جریان اصولگرایی نبود. خون دلی که اصولگرایان به خاطر اقدامات احمدی نژاد خوردند اصلا برای اصلاح‌طلبان اهمیتی نداشت .حتی بعضی از همین عزیزان اصلاح‌طلب به نفع احمدی‌نژاد درمجامع خصوصی خود کف می‌زدند. اکثر مصوبه‌های که برای محدود کردن احمدی نژاد صادر می‌شد توسط اصولگرایان بود واصلاح طلبان به آن رای منفی می دادند.
وی اضافه کرد: احمدی نژاد یک غده سرطانی بود که در بدنه اصولگرایی نشست و ما سعی در حذف این غده داشتیم تا زمانی که احمدی‌نژاد به عنوان رئیس جمهور مطرح بود به فرموده رهبری رعایت کردیم همان زمانی که احمدی نژاد 12 روز در خانه نشست روز 11 این بزرگان اصولگرایان بودند که وی را تهدید به استیضاح در صورت عدم بازگشت کردند.  اما شما اصلاح طلبان حتی یک بار هم برای کنترل احمدی‌نژاد با ما  همراه نشدید. همان طور که حضرت آیت الله علم‌الهدی گفت احمدی نژاد مرد و تمام شد.  ما موضع خود را در زمانی که وی رئیس جمهور بود مشخص کردیم و سعی در کنترل وی داشتیم اما شما برای کنترل اعضای خود که به خارج و دشمنان پناه بردند و هنوز هم با شما در ارتباطند هیچ اقداماتی انجام ندادیم و حتی اکنون با صراحت نیز از آنها اعلام برائت نکردید یک کلمه از احمدی نژاد بیاورید که گفته باشد اصولگراست ایشان خودش را جریان سوم می‌دانست و در کنترل این جریان اصلاح‌طلبان ذره‌ای به ما کمک نکردند این درحالی بود که تمام چهار سال گذشته را اصولگرایان سعی در حفظ  و مهار احمدی نژاد داشتند.

لينك هاي مرتبط

 102