تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی پاسخ مناسبی به یکی از نیازهای کشور بود

Portal Info
Travel
آیت الله العظمی سبحانی تاکید کردند در ديدار با رياست دانشگاه آزاد اسلامي :
تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی پاسخ مناسبی به یکی از نیازهای کشور بود/ باید قدردان موسسان و اداره کنندگان دانشگاه آزاد اسلامی بود
حضرت آیت الله العظمی سبحانی با بیان این حدیث از امام جعفر صادق(ع) که می فرمایند؛ "کسانی که آگاه به زمان هستند هیچگاه غافلگیر نمی شوند"، فرمودند: تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی پاسخ مناسب و قابل تقدیر به یکی از نیازهای جامعه در سالهای ابتدایی پیروزی انقلاب اسلامی بود تا مشکل کمبود ظرفیت دانشگاهی کشور برای تحصیل جوانان برطرف شود.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر حمید میرزاده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با تنی چند از اعضای هیات رئیسه و مسئولان این دانشگاه در سفر به شهر مقدس قم با حضور در بیت شریف آیت الله العظمی سبحانی با این مرجع عالیقدر شیعیان دیدار کرد.
حضرت آیت الله العظمی سبحانی در این دیدار و پس از شنیدن گزارش رئیس دانشگاه آزاد اسلامی از برنامه ها و فعالیت های دانشگاه آزاد اسلامی، فرمودند: دانشگاه آزاد اسلامی بر اساس نیاز جامعه و اشتیاق جوانان برای تحصیل در دانشگاه تاسیس شد.
ایشان با بیان حدیثی از امام جعفر صادق(ع) با این مضمون که کسانی که از زمان آگاه هستند هیچگاه غافلگیر نمی شوند، افزودند: موسسان دانشگاه آزاد اسلامی در آن زمان با درک این نیاز جامعه به درستی این نهاد آموزشی را برای برطرف کردن محدودیت های موجود در کشور برای تحصیل جوانان در دانشگاه ها تاسیس کردند و اگر در آن مقطع زمانی چنین تصمیمی گرفته نمی شد بدون شک مشکلات و گرفتاری های آن تاریخ همچنان تا به امروز لاینحل باقی می ماند.
باید از تمامی بزرگان و دلسوزانی که با تمامی مشکلات و کاستی ها این دانشگاه را تاسیس کردند، تقدیر کرد
حضرت آیت الله العظمی سبحانی ادامه دادند: باید از تمامی بزرگان و دلسوزانی که در آن برهه از زمان و با تمامی مشکلات و کاستی ها این دانشگاه را تاسیس کردند، تقدیر کرد.
ایشان در ادامه به بیان رهنمودهایی به رئیس و اعضای هیات رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی پرداختند و فرمودند: یکی از مشکلات جوانان برای تحصیل در دانشگاه ها دوری مسافت برخی از رشته ها و واحدهای دانشگاهی است که این عامل سبب می شود جوانی صدها کیلومتر از خانواده و شهر خود دور شده و در شهر دیگری اسکان یابد.
دانشگاه آزاد سعی کند در هر شهری بومی آنجا را بپذیرد
این مرجع عالیقدر شیعیان تاکید کردند: بومی گزینی و رفع مشکل تردد و مهاجرت دانشجویان به شهرهای دیگر نه تنها از لحاظ فرهنگی و تعارضان فرهنگ بسیار لازم و ضروری است که به طور حتم در رابطه با کاهش هزینه ها به خانواده های نیز کمک خواهد کرد.
ایشان همچنین با تاکید بر ترویج معارف اسلامی در دانشگاه های کشور اظهار داشتند: اسلامی کردن متون درسی به ویژه در رشته های انسانی، تهیه علوم اسلامی در شاخه های این رشته بی شک یکی از وظایف دانشگاه ها و موسسات آموزشی کشور است تا به تدریج علوم اسلامی جایگزین بسیاری از علوم و مفاهیم غربی که عملا با جامعه ایران اسلامی قرابتی ندارد، شود.
مسئولان دانشگاهی کشور در توسعه علمی کشور به نیاز جامعه توجه کنند
آیت الله العظمی سبحانی در پایان تاکید کردند: مسئولان دانشگاهی کشور همچنین در توسعه علمی کشور به نیاز جامعه توجه کنند و برنامه های خود را به گونه ای تهیه و تدوین کنند تا توسعه رشته ها و علوم در چارچوب رفع نیازمندی های کشور در بخش های مختلف شود تا سرمایه های معنوی و مالی کشور هدر نرود.
ایشان در پایان با تاکید بر محیط اسلامی دانشگاه ها فرمودند: در انتخاب اساتید به تعهد و پایبندی به معارف اسلامی توجه شود تا محیط ها و کلاس های دانشگاهی از نفس چنین اساتیدی آکنده شده و دانشجویان در این فضایی روحانی به کسب علم و دانش مشغول شوند.