1

7

4

8

9

10

22 

 

دانشگاه را تفکيک جنسيتي اسلامي نمي کند، بلکه دانش اسلامي، اسلامي مي کند

حضرت آیت الله جوادی آملی در ديدار با رياست و هيات رييسه دانشگاه آزاد اسلامي:
دانشگاه را تفکيک جنسيتي اسلامي نمي کند، بلکه دانش اسلامي، اسلامي مي کند
حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در دیدار با ریيس دانشگاه آزاد اسلامی و برخی از اعضای هیات رئیسه این دانشگاه با تاکید بر حرکت دانشگاه ها در مسیر اسلامی فرمودند: اسلامی کردن دانشگاه ها به معنی تولید علوم اسلامی است و با تفکيک جنسيتي دانشگاه ها اسلامی نمی شود.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر حمید میرزاده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با تنی چند از اعضای هیات رئیسه و مسئولان این دانشگاه در سفر به شهر مقدس قم با آیت الله جوادی آملی دیدار کردند.
حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در این دیدار با اشاره به گزارش رئیس دانشگاه آزاد اسلامی از وضعیت و برنامه های این دانشگاه، فرمودند: گزارش جامع و کامل رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بسیار مثبت و امیدوار کننده بود.
ایشان با اشاره به تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی از سوی آیت الله هاشمی رفسنجانی و حمایت امام خمینی(ره) در سالهای ابتدایی پیروزی انقلاب اسلامی، فرمودند: دانشگاه آزاد اسلامی از آن جهت که با نفس قدسی امام (ره) تاسیس شد و همچنین داشتن صفت اسلامی باید در این مسیر گام بردارد.
حضرت آیت الله جوادی آملی در ادامه با قرائت بیتی از حافظ ؛ "بنازم به دستی که انگور چید مریزاد پایی که در هم فشرد" فرمودند: دانشگاه آزاد اسلامی با نفس قدسی امام خمینی(ره) و به دست بزرگان نظام یعنی رهبر معظم انقلاب و به ویژه آیت الله هاشمی رفسنجانی تاسیس شد و به امید خدا در مسیر اسلامی حرکت می کند.
ایشان با تاکید بر اسلامی بودن دانشگاه ها تصریح کردند: دانشگاه ها با ساختن مسجد، نمازخانه و یا تفکیک جنسیتی اسلامی نمی شوند و آنچه که دانشگاه ها را اسلامی خواهد کرد دانش اسلامی است.
حضرت آیت الله جوادی آملی ادامه دادند: اگر دانشگاه های ما به آن جایگاه رسیدند که علوم اسلامی را تولید کردند آن موقع می توان از دانشگاه اسلامی سخن گفت در غیر این صورت توجه به ظواهر و ساختن مسجد و یا تفکیک کردن دختران و پسران به معنی اسلامی کردن دانشگاه ها نیست.
ایشان در تشریح دو رویکرد به مقوله دانشگاه ها فرمودند: این موضوع که دانش اسلامی چیست مربوط به فلسفه است یعنی علم فلسفه باید پاسخ چیستی در این سوال را بدهد زیرا تنها این علم است که به هستی شناسی می پردازد و می تواند پاسخ ما را در رابطه با علوم دینی بدهد که علم دینی چگونه علمی است.
حضرت آیت الله جوادی آملی ادامه دادند: اگر این سوال را فیلسوفی سکولار پاسخ دهد به طور حتم از علوم غیر دینی صحبت خواهد کرد و بیان می کند که تمامی علوم غیر دینی است و در جهان علوم دینی وجود ندارد این فیلسوف با نگاه خود در مرتبه نخست به خود آسیب می زند زیرا فلسفه او الهادی خواهد بود و در مرتبه دوم تمامی علوم را غیر دینی کرده و الهادی می کند.
ایشان با بیان اینکه فیلسوف خداجو و دینی اما پاسخي متفاوت برای این سوال دارد، فرمودند: فیلسوف دینی در پاسخ به سوال چیستی علوم دینی در مرتبه نسخت فلسفه خود را الهی می کند و در مرتبه دوم تمامی علوم را الهی و دینی می داند.
حضرت آیت الله جوادی آملی تاکید کردند: اگر فلسفه الهی و فیلسوف الهی رسالت خود را اثبات کند و جهان هستی را از آن خدا بداند به این نتیجه می رسد که تمامی دانشمندان تنها گوشه ای از کار خود را تعریف و تحلیل می کنند برای مثال فیزیکدان تنها بخشی از کار خدا در علم فیزیک را تحلیل می کند و شیمیدان نیز بخشی از کار خدا را در این علم تحلیل می کند.
ایشان در ادامه با تاکید بر رسالت دانشگاه ها در تولید علم  فرمودند: دانشگاه های ما نیز باید در این مسیر گام بردارند و با نگاه و رویکردی علمی به دنبال تولید علوم دینی حرکت کنند و آن موقع است که می توانیم از دانشگاه های اسلامی سخن بگوییم.
حضرت آیت الله جوادی آملی با تاکید بر نقش دینی در تاریخ معاصر ایران فرمودند: در تمامی این سالها تنها دین و عشق به اهل بیت این کشور و مردمانش را از بدبختی ها و دشواری ها نجات داده است آنگونه که هر زمانی که حس وطن دوستی در زیر لوای دین قرار گرفته پیروزی های عظیمی نصیب ملت ایران شده است.
ایشان با مروزر خاطرات تاریخ معاصر کشور فرمودند: در دو جنگ اول و دوم مردم ایران تنها با اتکا به پرچم سه رنگ در مقابل هجوم بیگانگان قرار گرفتند که نتیجه آن چیزی جز شکست نبود ولی وقتی همین مردم پرچم سه رنگ خود را تحت لوای دین و عشق به امام حسین (ع) قرار دادند پیروزی های غرور آفرین انقلاب اسلامی و هشت سال جنگ تحمیلی نصیبشان شد.
حضرت آیت الله جوادی آملی با اشاره به مذاکرات سنگین و دشوار تیم مذاکره کننده کشور با 1+5 نیز فرمودند: هشت ماه فرزندان عزیر ما به تنهایی در مقابل زیاده خواهی کشور های بزرگ دنیا ایستادند و در برابر زرو گویی این کشورهای قدرتمند تسلیم نشدند این مقاومت این شجاعت این ایستادگی با عزت تنها با پرچم عشق به امام حسین و ائمه بوده است.
ایشان در پایان با آرزوی موفقیت برای مدیران و مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کردند: به برکت خون شهدا مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی در کارها و فعالیت های خود موفق خواهند شد زیرا فعالیت آنها پشتوانه امام (ره) و حمایت رهبر معظم انقلاب و بزرگانی همچون آیت الله هاشمی رفسنجانی را دارد و به امید خدا به تمامی اهداف مقدس خود خواهید رسید. 

لينك هاي مرتبط

 102