1

7

4

8

9

10

22 

 

آیین نامه دهه تکریم و تعظیم مساجد و نمازخانه‌های دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ شد

 از سوی دکتر کلانتری
آیین نامه دهه تکریم و تعظیم مساجد و نمازخانه‌های دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ شد
دکتر کلانتری از ابلاغ آیین نامه دهه تکریم و تعظیم مساجد و نمازخانه های دانشگاه آزاد اسلامی به واحدها و مراکز دانشگاه خبر داد.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر ابراهیم کلانتری معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، با بیان اینکه از آن زمان که پیامبر گرامی اسلام در آغاز ورود به مدینه النبی به ساخت مسجد اقدام کرد تا کنون پیوسته مسجد به مثابه مهم ترین پایگاه تبلیغ و ترویج شریعت و آیین مقدس اسلام بشمار می‌رود، گفت: به همین دلیل در طول تاریخ اسلام مسجد از کارکرد گسترده‌¬ای در ابعاد مختلف عبادی، علمی، اجتماعی و فرهنگی برخوردار است تا جایی که بزرگ‌ترین عالمان دینی و اندیشمندان علوم مختلف از درون مساجد ظهور و بروز کرده‌اند.
دکتر کلانتری تأکید کرد: معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی با چنین رویکردی این پایگاه ارزشی را در سند راهبردی فرهنگی محور فعالیت‌های فرهنگی قرار داده و بر مسجد محوری و فعالیت‌های فرهنگی و قرآنی تأکید کرده است.
وی با بیان اینکه ما به دنبال این هستیم که در دانشگاه آزاد اسلامی کارکرد مسجد را تا تراز انقلاب اسلامی ارتقا دهیم، گفت: یکی از مطالبات مقام معظم رهبری از جامعه اسلامی و بخصوص مجامع علمی بهره‌گیری از این ظرفیت وسیع و گسترده برای تمدن سازی اسلامی است.
دکتر کلانتری با اشاره به اهداف ابلاغ آیین‌نامه دهه تکریم و تعظیم مساجد و نمازخانه های دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: ترغیب به مشارکت دانشگاهیان جهت مشارکت و حضور در برنامه های مساجد، ایجاد نشاط معنوی و زمینه‌سازی استقبال شایسته از ماه مبارک رمضان، تبیین و معرّفی کارکردها، ویژگی‌ها و جایگاه والای مساجد در جامعه اسلامی، فرهنگ سازی، اصلاح نگرش و تقویت مطالبات حقیقی عموم برای حرکت به سوی تحقق آرمان مسجد طراز، تلاش برای معرفی و الگوسازی مساجد نمونه در جهت ارتقای سطح کیفی فعالیت¬‌های فرهنگی و اجتماعی و تجلیل و تقدیر از فعالان خدمتگزار در مسجد از جمله اهداف ابلاغ این آیین نامه است.
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: از جمله برنامه‌های ابلاغی برای تکریم و تعظیم مساجد دانشگاه برگزاری مراسم سخنرانی با موضوع تبیین بیانیه گام دوم انقلاب، برگزاری مراسم سخنرانی با موضوع مقابله با جنگ نرم، جلسه پرسش و پاسخ دانشجویان با مسئولین دانشگاه و پاسخگویی به مطالبات ایشان، برگزاری مراسم تقدیر از اساتید و دانشجویان فعال مسجدی، و برگزاری کارگاه های آموزشی مرتبط با نماز است.
وی با بیان اینکه بر اساس این ابلاغیه دانشگاهیان ضمن حضور در نماز جمعه، هماهنگی‌های لازم برای سخنرانی یکی از اساتید برجسته در مراسم قبل از خطبه ها انجام می دهند، گفت: همچنین پرداختن به مسأله مهدویت و برگزاری نشست‌های تخصصی در این زمینه یکی دیگر از برنامه‌های این دهه بشمار می آید.
برنامه ریزی برای حضور و تجلیل خانواده معظّم شهدا و ایثارگران در مسجد دانشگاه
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر نقش شهدای گرانقدر در پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی، گفت: زیارت قبور مطهّر شهدای گمنام در واحدهای واجد قبور مطهّر، قرائت وصیّت نامه شهدا در مسجد، و برنامه ریزی برای حضور خانواده معظّم شهدا و ایثارگران در مسجد و تجلیل از ایشان از جمله برنامه های مساجد دانشگاه است.
دکتر کلانتری ضمن تأکید بر توجه دانشگاه آزاد اسلامی به یاری رسانی، همراهی، و همدلی با سیل زدگان عزیز گفت: از جمله برنامه‌های این دهه جمع آوری کمک‌های نقدی دانشگاهیان جهت اهداء به سیل زدگان است.
وی افزود: از دیگر برنامه‌های این دهه می توان به غبار روبی، عطر افشانی و فضا سازی محیطی، شستشوی فرش‌ها، نظافت عمومی و تعمیرات مورد نیاز، فعّال‌سازی یا تشکیل هیأت امنای مسجد، ایراد سخنرانی توسط ائمه محترم جماعات و سخنرانان مسلط به تناسب عناوین دهه‌ تکریم و تعظیم مساجد و نصب بنر دهه‌ی تکریم و تعظیم مساجد اشاره کرد.
وی نصب بنر با محتوای آیات واحادیث مرتبط با فضائل حضور در مسجد و خدمت به مسجد، فضاسازی داخلی مساجد به مناسبت فرارسیدن ماه مبارک رمضان، برگزاری مسابقات مختلف فرهنگی با موضوع اهمیت و جایگاه حضور جوانان در مسجد طراز اسلامی، بررسی دقیق وضعیت ایمنی مسجد با دعوت از کارشناسان مطلع آتش‌نشانی و تجهیز مسجد به امکانات مربوطه، استفاده از ظرفیت ادارات بهداشت مناطق برای بازدید از مسجد و اهتمام در امر رفع اشکالات و ایرادات احتمالی، برگزاری مسابقه کتاب‌خوانی و معرفی منبع با موضوعات مرتبط، برپایی نمایشگاه‌ اعم از نمایشگاه کتاب و محصولات و دستاوردهای فرهنگ جهت استفاده خانواده‌‌های اساتید و کارکنان، هماهنگی با مشاور حقوقی امین برای حضور در مسجد وارائه خدمات مشاوره‌ای رایگان به نمازگزاران، دعوت از کارشناسان آتش‌نشانی برای آموزش نکات ایمنی به نمازگزاران، دعوت از کارشناسان انتظامی برای ارائه توصیه‌های امنیتی و اقدامات پیشگیرانه خانواده‌ها در زمینه‌ آسیب‌های اجتماعی و موارد مرتبط و اقدام به پخش اذان از طریق بلندگوی مسجد در فضای دانشگاه را از دیگر برنامه های مساجد عنوان کرد.
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی در پایان تأکید کرد: از معاونان و کارکنان حوزه معاونت فرهنگی و دانشجویی در واحدها خواسته شده نسبت به اجرای دقیق و اثر بخش این آیین‌نامه کوشا باشند.

لينك هاي مرتبط

 102