1

7

4

8

9

10

22 

 

برگزاری جلسه هم اندیشی روسای دانشگاه ها، پارک علم و فناوری، بنیاد نخبگان و حوزه علمیه استان با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهور و استاندار خراسان رضوی

با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهور و استاندار خراسان رضوی جلسه هم اندیشی روسای دانشگاه ها، پارک علم و فناوری، بنیاد نخبگان و حوزه علمیه استان برگزار شد

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد ، سورنا ستاری عصر دوشنبه در نشست هم انیشی رووسای دانشگاهها، حوزه ها، مراکز پژوهشی و پارک علم و فناوری خراسان رضوی در مشهد افزود: امروز در جامعه ما بسیاری از مفاهیم باید تغییر یابد چنانکه فرهنگی که اشتغال را مساوی استخدام می داند و یا نخبگان برای اشتغال منتظر هستند تا دیگران آنان را بکار بگمارند، باید عوض شود.
وی گفت: یک نخبه خود باید 50 نفر را شاغل کند اگر غیر از این باشد نحوه توانمندسازی ما دچار ایراد می باشد زیرا نخبه کسی است که به جامعه خود خدمت کند، اشتغال ایجاد نماید و درآمد ناخالص داخلی را بالا ببرد و در تولید دانش تاثیر مستقیم داشته باشد.
معاون رییس جمهوری افزود: از جمله مشکلات آن است که نیروی انسانی را به عنوان سرمایه نمی شناسیم و به جای آن فقط بشکه نفت، صنایع و معادن را سرمایه می دانیم در حالی که در دنیای امروز به ویژه زمانی که اقدام به خام فروشی می کنیم صحبت از آنها به عنوان سرمایه معنی و مفهومی ندارد.
وی با اشاره به 32 میلیون نفر نیروی انسانی بین 20 تا 40 سال و 4،5 میلیون دانشجو در کشور ادامه داد: اینها سرمایه های اصلی و واقعی ما هستند لذ بی توجهی به آنان موجب زیان می شود بگونه ای که دیگران در بیرون کشور این نیروی انسانی، مغزها، ایده ها و اندیشه ها را مورد توجه قرار می دهند و ما آنان را نمی بینیم.
ستاری گفت: این در شرایطی است که امروز در دنیا شکل و تیپ صنایع هم تغییر کرده و بر خلاف آنچه در گذشته با عنوان صنعت می شناختیم شرکتهایی همچون ماکروسافت و گوگل پیشرو هستند در عین آنکه توسعه فناوی اطلاعات و ارتباطات زمینه ای ایجاد کرده که در آن ارتباطات تسهیل، ارزان و گستره علم و نفوذ آن در این عرصه بسیار زیاد شده و برای فروش و تجارت نیاز به فضای فیزیکی نیست.
وی افزود: امروز زمان صنایع نرم است، صنایعی که با محیط زیست سازگار هستند و نه صنایعی که با صدمه زدن به محیط زیست و استفاده از آب و نفت مفت با این عنوان که تولید کرده به اقتصاد کمک می کنند همچنان ادامه فعالیت دهند.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری ادامه داد: دانش منشا تولید این ثروت است، امروز شرکتهای دانش بنیانی در کشور وجود دارند که ظرف سه ماه به بیش از 100 میلیون تومان فروش روزانه رسیده اند و پلت فرم آنها فناوری اطلاعات و ارتباطات است و همه بدان دسترسی دارند چنانکه 40 میلیون دستگاه گوش همراه بازاری برای همین شرکتها و کسانی است که بتوانند از آن بهره ببرند.
وی با تاکید بر لزوم تغییر گفتمان در این حوزه گفت: این اقدام در سطح کشور در تمامی بخشها و حوزه ها شروع شده اما باید توسعه زیادی یابد تا جایی که سرمایه گذار به این نکته برسد که به جای سرمایه گذاری در حوزه ساختمان، دلار و سکه سرمایه خود را به حوزه های دانش بنیان ببرد.
ستاری افزود: حوزه شرکتهای دانش بنیان، تجاری سازی ایده ها، اندیشه ها و ابتکارت در عرصه های مختلف در ایران بسیار بکر است لذا این حوزه سودآوری بالایی دارد و بخش خصوصی می تواند در آن فعال شود.
وی در ادامه با اشاره کمکهای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این بخش گفت: در حوزه بین الملل پذیرش خطرپذیری ایرانیان خارج کشور که در ایران فعال می شوند برای یک سال و حل موضوع سربازی آنها و کمکهایی در حوزه پسادکترا از جمله این خدمات است.
وی در حوزه بنیاد نخبگان هم ارائه کمک هزینه تا مبلغ 10میلیون ریال به دانشجویان دکترا، یک سال بورسیه خارج کشور و نیز معافیت سربازی برای دانشجویانی که شرکت دانش بنیان تاسیس کنند و یا نقش موثری در این شرکتها داشته باشند را از دیگر کمکهایی برشمرد که در راستای حمایت از ایده ها و نخبگان صورت می گیرد.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در مورد اخذ مالیات، بیمه و گمرک از شرکتهای دانش بنیان نیز تاکید کرد: بطور قطع با مواردی از این دست که خود جرم محسوب می شود برخورد می گردد.
وی افزود: امسال هزار و 500 شرکت دانش بنیان از معافیت مالیاتی استفاده کردند که از این تعداد بخشی داخل پارکهای علم و فناوری بودند و حدود 400 شرکت خارج از پارک که شرایط لازم را داشتند و از این امکان بهره گرفتند.
ستاری ادامه داد: در حوزه گمرگ نیز همین شرایط حاکم است اما این معافیتها شامل برخی موارد همچون ورود مواد اولیه تولیدی نمی شود ولی خط تولیدی و تجهیزات را دربر می گیرد.
معاون رییس جمهور گفت: باید برای اثبات خود به جایی برسیم که بزرگترین شرکتهای کشور در حوزه های دانش بنیان باشند و ما نیز از آنان حمایت خواهیم کرد.

همچنین در ادامه این جلسه علی رضا رشیدیان استاندار خراسان رضوی ضمن ارائه گزارشی از وضعیت آموزش عالی استان، اظهار داشت: خراسان رضوی به عنوان یک استان دانشگاهی با 260 مرکز آموزش عالی در 28 شهرستان؛ دارای بیش از 338 هزار دانشجو و سه هزار و 757 نفر عضو هیئت علمی است.
وی افزود: با وجود 40 هزار دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا حدود 10 هزار فرصت پژوهشی در استان وجود دارد.
استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه وجود 37 موسسه علمی و فناوری و 98 شرکت دانش بنیان در استان زمینه ایجاد ارتباط مستمر با روسای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی را ضروری کرده است، گفت: برای بررسی کارشناسانه و ارائه راه حل مشکلات حوزه های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی استان جلسات مستمر با روسای دانشگاه ها برگزار و شبکه بین دانشگاهی ایجاد شده است.
رشیدیان ادامه داد: از طریق این شبکه، به ترتیب مسائل حوزه های زیارت و اشتغال، محیط زیست و آب، آسیب های اجتماعی ناشی از حاشیه نشینی به جهاد دانشگاهی، دانشگاه های فردوسی، پیام نور و آزاد واگذار شده است.
وی با اشاره به ظرفیت های موجود در حوزه های علمیه استان، خاطرنشان کرد: با هدف تقویت همدلی بین حوزه و دانشگاه، نمایندگان این نهاد علمی نیز در جلسات هم اندیشی شرکت می کنند.
استاندار خراسان رضوی تاسیس بنیاد نخبگان در استان را فرصت مغتنمی برای بهره گیری از قابلیت های بالقوه در محیط های دانشگاهی دانست و گفت: تاکنون 981 نخبه در استان شناسایی شده است که به منظور شتاب در روند توسعه باید از توانمندی این افراد استفاده شود.
رشیدیان یکی از مهمترین ظرفیت های مهم استان در حوزه پژوهشی را وجود پارک و کریدور علم و فناوری رضوی معرفی و تاکید کرد: با کمک معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری زمینه بهره برداری از این کریدور تا سال 2017 فراهم شود.
وی از معاون رییس جمهور خواست تا در زمینه نظارت بر فعالیت شرکت های دانش بنیان، به روز کردن و تقویت تجهیزات آزمایشگاهی در حوزه های مختلف پزشکی، صنعتی و مهندسی، ارائه کمک های دولتی به پژوهش استان و تقویت صندوق پژوهش و فناوری خراسان رضوی مساعدت های لازم را انجام دهد.
استاندار خراسان رضوی با تاکید بر لزوم مطالعه تخصصی در خصوص طرح های پژوهشی شرکت های دانش بنیان، گفت: با در نظر گرفتن شرایط اختصاصی و نیازهای بازار زمینه تولید محصولاتی برای پاسخگویی به خواست مردم فراهم شود.
رشیدیان با بیان اینکه در استان حدود 612 میلیون دلار سرمایه گذاری های خارجی جذب شده است، ادامه داد: با هم افزایی دولت و بخش خصوصی در شرایط پساتحریم باید زمینه جذب سرمایه ها با هدف توسعه شرکت های دانش بنیان صورت گیرد.
وی ابراز امیدواری کرد: با بهره گیری از امکانات مراکز دانشگاهی زمینه رشد علم و فناوری استان با رویکرد ایجاد ثروت عمومی و اشتغالزایی در راستای توسعه همه جانبه فراهم شود.

خاطرنشان می سازد ریاست و هیات رییسه دانشگاه آزاد اسلامی مشهد در این جلسه حضور داشتند که در ابتدای جلسه دکتر عباس شیخ الاسلامی ریاست واحد مشهد به عنوان مدیرعامل شبکه دانشگاهیان استان به معرفی این شبکه و اقدامات اجرایی آن تا کنون پرداخت .

لينك هاي مرتبط

 102