1

3

4

7

8

9

10

13

14

 

 

 

قابل توجه اعضاي محترم هيات علمى دانشگاه - فراخوان تشكيل انجمن صنفى


فراخوان تشكيل انجمن صنفي اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامي مشهد
اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامي مشهد به منظور کمک به حفظ و ارتقاء منزلت علمی و اجتماعی خود، تقویت جایگاه دانشگاه در سطوح ملی و بین‌المللی، بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود و رفع نیازمندی‌های علمی و پژوهشی کشور، ارتقاء سطح مشارکت و همکاری با مدیریت دانشگاه و سایر ارگان‌ها، پیگیری لازم برای اجرای صحیح قوانین در سطح دانشگاه، بازتاب مسایل صنفی به مدیران دانشگاه و پیگیری آنها، تقویت همدلی و تعامل بین اعضای هیات علمی و دفاع از حقوق صنفی ايشان ، انجمنی با عنوان «انجمن صنفي اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامي مشهد» را تاسيس مي نمايند .
لذا از كليه اساتيد محترم دعوت می‌شود ضمن مطالعه پیش نویس، نقطه نظرات خود را به ایمیل  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید و  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
ارسال نمايند   . متعاقبا نحوه عضویت و شیوه و زمان تشکیل جلسه هیات مؤسس از طریق سایت دانشگاه به اطلاع خواهد رسید.
ماده 1) نام و ماهیت
به منظور گسترش و تعميق مشارکت عمومي، استفاده مطلوب از، ارتقاء سطح کيفي امور شغلي و معيشتي، پيگيري و تحقق مطالبات مشروع و قانوني اعضاء هيأت علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد مشهد (که در این اساسنامه به اختصار «دانشگاه» نامیده می‌شود)، «انجمن صنفي اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامي واحد مشهد» (که در این اساسنامه به اختصار «انجمن» نامیده می‌شود) به عنوان يک تشکل غير دولتي، غير انتفاعي، غير سياسي و مدني تشکیل می‌گردد.
ماده 2) مدت و محل فعالیت
مدت فعالیت انجمن از زمان تأسیس نامحدود بوده و دفتر مرکزی آن با هماهنگی ریاست دانشگاه، در دانشگاه آزاد اسلامي واحد مشهد مستقر می‌باشد.
ماده 3) تابعیت
انجمن صنفی پیرو قوانین دولت جمهوری اسلامی ایران است و کلیه اعضای آن التزام خود را به قانون اساسی و نظام جمهوری اسلامی ایران اعلام می‌دارند.
ماده 4) اهداف
اهداف انجمن عبارت است از:
کمک به ارتقاء جایگاه علمی و پژوهشی اعضای هیأت علمی دانشگاه در سطح ملی و بین‌المللی به منظور بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود و رفع نیازمندی‌های علمی و پژوهشی کشور؛
دفاع از حقوق مادی و معنوی و مطالبات مشروع و قانونی اعضای هیأت علمی دانشگاه و انجام پی‌گیری‌های لازم برای اجرای صحیح و عادلانه قوانین و تلاش همه جانبه برای شفاف‌سازی و تسهیل گرفتن اطلاعات در این موارد؛
تلاش جهت طراحی و تحقق نظام جامع شغلی و رفاهی متناسب با شأًن و منزلت اعضاء و نیز پی‌گیری طرح همسان سازی حقوق و مزایای اعضای هیأت علمی با دانشگاه‌های دولتی؛
جمع آوری و بررسی اطلاعات مربوط به مسائل و مشکلات صنفی اعضای هیأت علمی و انعکاس آن به مسؤولان دانشگاه و سایر ارگان‌های مرتبط؛
مطالعه و سازماندهي ايده‌ها، طرح‌ها و راه‌کارها در جهت ارتقاء کمي و کيفي زندگي شغلي و معيشتي و ارائه پيشنهادات جهت رفع خلاهاي قانوني و اجرائی مرتبط با امور صنفي اعضاء و پيگيري تحقق آنها؛
تلاش برای ایجاد انگیزه در جامعه علمی جهت حفظ و رشد شخصیت مستقل حقیقی و حقوقی و تضمین امنیت شغلی اعضای هیأت علمی دانشگاه؛
کوشش در جهت کسب حمايت‌هاي بخش دولتي و غير دولتي و نیز همکاري با ساير تشکل‌هاي صنفي دانشگاهي در داخل و خارج ايران با رعايت قوانين مصوب کشوري جهت بهره‌گيري از فرصت‌هاي ملي و بين‌المللي در زمينه ارتقاء سطح کمي و کيفي زندگي شغلي و معيشتي اعضاء؛
ارائه نظرات مشورتی در زمینه انتصاب معاونین و مدیران دانشگاه؛
نظارت بر حسن اجرای بخشنامه‌ها و آئین‌نامه‌های دانشگاهی و نیز عملكرد مسؤولين دانشگاه.
ماده 5) شرایط عضویت
کلیه اعضاء هيأت علمي شاغل (اعم از طرح سربازی، پيماني و رسمي داراي حکم کارگزيني به شمول کسانی که مرخصي بدون حقوق، مأموريت آموزشي و فرصت مطالعاتي دارند) و بازنشسته دانشگاه مي‌توانند با شرايط زير به عضويت انجمن در آيند و از حق رأي برخوردار شوند:
قبول اساسنامه و تعهد در اجراي اهداف و مصوبات قانوني ارکان انجمن؛
پرداخت حق عضويت سالانه مصوب انجمن به طور مرتب؛
محروم نبودن از حقوق اجتماعی.
تبصره:
در موارد ذیل عضويت در انجمن به حالت تعلیق در خواهد آمد:
۱- زمانی که هر یک از اعضاء به شیوه‌ای قانونی و به شکلی موجه از عضويت در هيأت علمي دانشگاه منفک و رابطه آن با دانشگاه قطع شده و مشمول نظام بازنشستگی نیز نگردد؛
۲- عدم پرداخت وروديه و حق عضويت سالانه بطور مرتب؛
۳- عدم رعايت مفاد اساسنامه و تصميمات قانوني مصوب هر يک از ارکان انجمن (با اعلام نظر اکثریت شورای مرکزی انجمن).
ماده 6) ارکان انجمن
ارکان انجمن عبارتند از:
1- هیأت مؤسس
2- مجمع عمومی
3- شورای مرکزی
4- بازرس
ماده 7) هیأت مؤسس
تاقبل از تشکیل نخستین مجمع عمومی و انتخاب اعضای شورای مرکزی، هیأت مؤسسی مرکب از نمایندگان اعضای هیأت علمی (هر دانشکده یک نفر) با حضور نماینده ریاست دانشگاه، وظیفه بررسی و تصویب اولیه اساسنامه، عضوگیری و برگزاری نخستین مجمع عمومی را بر عهده خواهند داشت.
ماده 8) مجمع عمومی
مجمع عمومی که تمامی اعضای انجمن در آن حق عضویت دارند، بالاترین مرجع تصمیم‌گیری در انجمن است که به دو صورت عادی یا فوق‌العاده تشکیل خواهد شد.
ماده 9) نحوه تشکیل مجمع عمومی
مجمع عمومی عادی به طور سالانه و با دعوت شورای مرکزی انجمن تشکیل خواهد شد. برای رسمیت یافتن جلسه حضور نصف به علاوه یک نفر از اعضا و جهت تصویب هر موضوع، رأی موافق اکثریت مطلق اعضای حاضر در جلسه ضرورت دارد. هر عضو می‌تواند وکالت کتبی حداکثر دو عضو دیگر را در مجمع عمومی دارا باشد. در صورتی که در دعوت نخست تعداد حاضرین به حد نصاب نرسد، جلسه بعدی به فاصله پانزده روز بعد با اعلام قبلی تشکیل و با هر تعداد حاضر، جلسه رسمیت خواهد یافت.
تبصره 1:
در صورت ضرورت، با دعوت شورای مرکزی یا بازرس (بازرسان) و یا یک سوم اعضای انجمن، مجمع عمومی به طور فوق العاده تشکیل می‌شود.
تبصره 2:
شورای مرکزی بايد نسبت به دعوت اعضاء از طريق ايميل گروهي، سامانه پيامک و کارت دعوت مشخص حاوي زمان و مکان و دستور جلسه به فاصله دو هفته قبل از زمان برگزاری مجمع اقدام کند.
ماده 10) اداره مجمع عمومی
مجمع عمومی توسط هیأت رئیسه‌ای مرکب از رئیس و منشی و دو ناظر که از بین حاضرین انتخاب می‌شوند، اداره می‌شود.
ماده 11) وظایف مجمع عمومی
وظایف مجمع عمومی عبارت است از:
1- تصویب نهائی اساسنامه و اصلاح آن
2- تعیین خط مشی کلی انجمن
3- انتخاب اعضای شورای مرکزی و بازرسان اصلی و علی البدل
4- استماع و رسیدگی به گزارش شورای مرکزی و بازرس
5- تعیین میزان حق عضویت سالانه
6- تصویب ترازنامه مالی
7- بررسی و اخذ تصمیم در مورد پیشنهادهای شورای مرکزی
8- تصویب تغییرات در اساسنامه
9- عزل انفرادی یا دسته جمعی اعضای شورای مرکزی
10- بررسی و تصویب انحلال انجمن.
ماده 12) شورای مرکزی
انجمن دارای یک شورای مرکزی مرکب از هفت نفر عضو اصلی و دو نفر عضو علی‌البدل است که در مجمع عمومی با رأی مخفی اعضا برای مدت دو سال انتخاب می‌شوند. اعضای شورای مرکزی حداکثر به فاصله یک هفته پس از انتخاب شدن تشکیل جلسه داده و از بین خود رئیس، نایب رئیس، دبیر، خزانه‌دار و مسؤول روابط عمومی را انتخاب خواهند نمود. رئیس شورای مرکزی بالاترین مقام شورا می‌باشد. انتخاب مجدد هر یک از اعضای شورای مرکزی تنها برای دو دوره متوالی بلامانع می‌باشد.
تبصره:
مدیران اجرایی دانشگاه با سمت‌های پایین‌تر از معاون دانشگاه می‌توانند به عنوان عضو شورای مرکزی انتخاب شوند.
ماده13) نحوه اداره جلسات شورای مرکزی
جلسات شورای مرکزی به طور مرتب و حداقل هر ماه یک بار تشکیل می‌شود. این جلسات با حضور دو سوم اعضای اصلی رسمیت یافته و تصمیمات متخذه با رأی اکثریت اعضای حاضر معتبر است. ریاست جلسات با رئیس شورا و در غیاب وی با نایب رئیس شورا خواهد بود.
تبصره 1:
شرکت اعضای شورای مرکزی در تمامی جلسات الزامی است. غیبت هر یک از اعضا بدون عذر موجه و بدون اطلاع قبلی تا سه جلسه متوالی در حکم استعفاء خواهد بود. حضور بازرس در جلسات شورا بدون حق رأی، بلامانع است.
تبصره 2:
در صورت استعفاء یا فوت و یا سلب شرایط از هر یک از اعضای شورای مرکزی، عضو علی‌البدل دارای رأی بالاتر برای مدت باقی مانده شورای مرکزی جایگزین وی خواهد شد.
ماده 14) وظایف شورای مرکزی
وظایف شورای مرکزی عبارت است از:
اداره امور جاری انجمن بر اساس اساسنامه
اجرای مصوبات مجمع عمومی
تهیه آئین نامه‌های لازم برای پیشبرد بهتر امور انجمن و ارایه آنها به مجمع عمومی جهت تصویب
تهیه و یا ایجاد تغییرات لازم در آئین نامه داخلی شورای مرکزی
بررسی و اخذ تصمیم در مورد پیشنهادات رسیده ازسوی اعضا
تشکیل کمیته های تخصصی حسب نیاز
پیشنهاد میزان حق عضویت سالانه به مجمع عمومی.
ماده 15) بازرس
مجمع عمومی از بین اعضا یک نفر را به عنوان بازرس اصلی و یک نفر را به عنوان بازرس علی‌البدل برای مدت دو سال انتخاب می‌کند. در صورت فوت، استعفاء یا سلب شرایط بازرس اصلی، بازرس علی‌البدل جایگزین وی می‌شود.
ماده16) وظایف بازرس
وظایف بازرس به شرح زیر می‌باشد:
بررسی اسناد و اوراق مالی انجمن و تهیه گزارش برای مجمع عمومی؛
مطالعه گزارش سالانه و دیگر مصوبات شورای مرکزی اعم از مالی و غیرمالی به جهت بررسی انطباق آنها با اساسنامه و دیگر اسناد انجمن؛
گزارش هر گونه تخلف شورای مرکزی از مفاد اساسنامه به مجمع عمومی.
تبصره: کلیه اسناد و مدارک انجمن اعم از مالی و غیرمالی در هر زمان و بدون قید و شرط باید به وسیله شورای مرکزی در دسترس بازرس قرار گیرد.
ماده 17) بودجه
بودجه انجمن از طریق حق عضویت اعضای انجمن، جمع‌آوری هدایا، کمک‌هاي مردمی و امثال آن تامین می‌شود.
تبصره۱:
دريافت حق عضويت و انواع کمک‌هاي نقدي و غيرنقدي با صدور قبض چاپي شماره دار يا سند اينترنتي قابل چاپ با امضاي رئيس انجمن صنفي و خزانه‌دار انجمن انجام مي‌شود.
تبصره۲:
کسر حق عضويت سالانه با هماهنگي مديريت مالي دانشگاه از حقوق اعضاء قابل انجام است.
تبصره۳:
حق عضويت و انواع کمک‌هاي نقدي و غير نقدي اهداء شده، قابل برگشت نمي باشد.
تبصره۴:
هيأت رئيسه انجمن نمي‌تواند منابع مالي انجمن را در غير از موارد مندرج در اساسنامه يا خارج از تصميمات مصوب مجمع عمومي به مصرف برساند.
ماده 18) ثبت درآمدها و هزینه‌های انجمن
درآمدها و هزینه‌های انجمن در دفاتر قانونی ثبت و شرح بیلان آن در پایان هر سال مالی به مجمع عمومی ارایه خواهد شد.
تبصره:
سال مالی انجمن، منطبق به سال هجری شمسی و منتهی به پایان تیرماه می‌باشد.
ماده 19) مدارک و مکاتبات انجمن
کلیه مدارک، پرونده‌ها، و نوشته‌های رسمی در دفتر مرکزی انجمن نگهداری می‌شود. مکاتبات رسمی انجمن با امضای رئیس شورای مرکزی و در غیاب وی با امضای نایب رئیس و مهر انجمن خواهد بود.
ماده 20)ثبت مصوبات
مصوبات و صورت‌جلسات شورای مرکزی در دفاتر مخصوص به ترتیب تاریخ ثبت و به امضای اعضا خواهد رسید.

ماده21) مهر و آرم
انجمن دارای مهر و آرم مخصوص خواهد بود که با تصویب شورای مرکزی تهیه و مورد استفاده قرار خواهد گرفت. شورای مرکزی در حفاظت از مهر و آرم انجمن مسؤولیت قانونی دارد.
ماده 22) فعالیت تجاری
انجمن دارای ماهیت غیرتجاری است ولی انجام امور رفاهی نظیر همکاری با تعاونی‌های مسکن و مصرف، صندوق رفاه و صندوق تعاون اعضای هیأت علمی، تهیه کتب و نشریات و موارد مشابه که صرفا برای رفع نیاز اعضاء باشد، بلامانع است.
ماده 23) افتخاری بودن عضویت
عضویت در کلیه ارکان انجمن افتخاری است و مشمول حق‌الزحمه‌ای نخواهد بود.
ماده24) انحلال
انحلال انجمن تنها از طریق مجمع عمومی امکان‌پذیر خواهد بود. در صورت انحلال انجمن، مجمع عمومی هیأت تصفیه‌ای را انتخاب و این هیأت موظف خواهد بود پس از ادای دیون انجمن و وصول مطالبات آن، نسبت به واگذاری اموال و املاک انجمن به یکی از مراکز مشابه در داخل دانشگاه که در امور مشابه فعالیت دارند، اقدام نماید. هیأت مذکور مؤظف است یک نسخه از شرح کامل اقدامات انجام شده را جهت اطلاع به مقامات ذی‌صلاح ارسال نماید.
این اساسنامه مشتمل بر 24 ماده و 12 تبصره در اولین نشست اعضاء در مجمع عمومی مورخ ؟  به تصویب رسید.
لينك هاي مرتبط

 

Soroush-Logo-LimooGraphic

 

 

21

22